Yalan Dünya

Dizi 2012 yılında başlamıştı. Şimdi o zaman niye yazmadın da şimdi yazıyorsun diye soran olabilir. Muhtemelen arada kaynadı ya da ben diziyi sürekli pür dikkat izlemediğim için muhtemelen arada kaynadı. Ancak böyle parça parça izlememe rağmen merak ettiğim bir durumda dizinin hala yayında olması. Ondan daha iyi diziler yayından kalktı,. Gerçi bu kıyasa girersek nice diziler var, yayından kalması gereken ve sürekli duran. Ancak Yalan Dünya benim için geç geldiğim işten yorgun argın eblek eblek televizyon karşısına geçip bir yandan başka işlerle uğraşırken bir yandan da evde ses olması anlamına geliyor. Dizi de herhangi kafa yoracak bir şey olmadığı için kolayca izlenip geçiyor.

Aslında ilk sezon başladığında diziden oldukça umutluydum. Bir Avrupa Yakası olur mu edasında izledim durdum. Yine dizide iyi oyuncular olmasına rağmen karakterlerin tamamına yakınında bir iticilik vardı. Buna rağmen alışmaya çalıştığımız karakterken bize ilginç geliyordu. Bir süre sonra karakterler kendini tüketmeye ve tekrar etmeye başladı. Selahattin, Nurhayat, Çağatay, Orçun artık sürekli kendilerini tekrar ederken senarist Gülse Birsel bunu fark etmiş olacak ki diziye yeni karakterler ekledi. Arka planda kalmış karakterleri de biraz on plana çıkardı. Yeni karakterlerden en başarılı olanlar ise şüphesiz Zerin ve Vasfiye karakterleriydi. Ancak son sezon itibari ile onlar da kendilerini tekrar etmeye başladılar.

Dizi başlarda belli bir düzenle giderken klasik bir aile sitkomu edasında ilerlerken reytinglerin düşmesi ile birlikte biraz silkinip, daha çok gündemi takip eden, yayınlanan dizilerle dalga geçen bir hal aldı. Çaprazlama bir ilişki durumuna geçildi sonra. Rıza, Deniz ile Nurhayat ise Emir ile birlikte olmaya başladı. Son dönemde ise olay Rıza ve Deniz’in kendilerini ailelerine ispatla geçti. Tabi diziye katılan Deniz’in anne ve babası da ayrı bir kaosu çıkardı ortaya. Bu arada Nurhayat’ın diziye dahil olan ailesini de unutmamak lazım.

Üçüncü sezon itibariyle ana konu olarak dizi bir türlü ilerleyemedi. Deniz ve Rıza sadece nişanlanabildiler. Dizinin devamı halinde muhtemelen ayrılmaları ve yeniden barışmaları söz konusu olacak yani standart bir rutine yine döneceğiz. Yeni karakterler ve farklı bir konu ile hikayenin işlenmesi lazım. Ancak bu tekrarlarla nasıl gider dizi bilmiyorum. Zaten nedense bazı diziler korunuyor.

Dizinin en önemli tarafı oyuncuları. Her biri başarılı. İlk sezonda Açılay karakteri vardı. O ayrıldıktan sonra aslında gözüm biraz da onu arar oldu. Son sezon itibari ile Hümeyra ve Rutkay Aziz’in kadroya dahil olması beni sevindirdi. Birde Nurseli İdiz’in karakteri bence başarılı bir karakterdi. Birde Gönül Ülkü’ye dizide yer verilmesi beni oldukça sevindirdi.

Dizinin bir sonraki sezonu olur mu bilmem ama eğer devam edecekse bir şekilde kendini yenilemesi lazım. Yoksa zaten reytingleri az Sadece hatır belasına vizyonda kalır.

Yönetmen: Jale Atabey Özberk

Senaryo: Gülse Birsel

Oyuncular:

Gülse Birsel
 Deniz
Beyazıt Öztürk
 Riza Kocabas
Altan Erkekli
 Sehmuz
Füsun Demirel
 Servet
Olgun Şimşek
 Selahattin Cakaler, Ahmet Cakaler
Hasibe Eren
 Gulistan Kocabas Cakaler
Sarp Apak
 Emir Danisman
Öner Erkan
 Bora Alsancak
Nihal Yalcin
 Acilay Tan
Bartu Küçükçağlayan
 Orcun Cakaler
İrem Sak
 Tulay
Okan Çabalar
 Bunyamin
Tuna Orhan
 Tufan
Ömür Arpacı
 Reis
Hakan Meriçliler
 Çagatay Koçtug
Gupse Özay
 Nurhayat
Ece Ercan
 Esra
Gönül Ülkü
 Afife
Hümeyra Akbay
 Çiğdem
Rutkay Aziz
 Timur
Nurseli İdiz
 Nursel

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2184065/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Yalan_D%C3%BCnya_(dizi,_2012)

http://www.sinematurk.com/film/48229-yalan-dunya/

One comment

  1. Dizi beklediğim gibi final yaptı.. Gerçi buna final denemez. Aslında bu gidişatı görüp ekibin diziyi yayından kaldırması lazımdı ama yapmadılar nedense. Sonunda yayından kaldırıldı. Tabi dizideki hikaye zaten Arap saçına dönmüş pek bir özelliği yoktu. Birden yayından kalkınca da hiç bir şey havada kalmadı. Aslında iyide oldu alışkanlıktan izlemeden edemiyordum. vakit açılmış oldu.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: