yaramaz ben!!!

Efendim Gay Kedi şurada bir yaramazlığını yazmış, e haliyle bende özenmeden edemedim 🙂

Elektronik cihazlara olan zaafım küçük yaşlardan itibaren vardı. Sonradan anladım ki insan bu işi meslek olarak belirliyorsa kesinlikle eski hazları almıyor.

Yanlış hatırlamıyorsam 9 yaşındaydım. Kime sorarsanız sorun melek gibi sessiz sakin bir çocuktum ama aslında değildim. Aslında bütün becerim yaptığım yaramazlıkları çok iyi örtbas etmemdi.

Almanya’dan hediye olarak küçük bir radyo getirmişlerdi akrabalarım. O zaman FM bandı şimdiki kadar gelişmiş değildi tabi, cızırtıdan başla bir şey yoktu. Radyo 9 voltla çalışıyordu. O zaman bizim memlekette 9 voltluk pil zor bununsa gerek, sürekli istememe rağmen pil bir türlü gelmemişti.

Boş kaldıkça bende aile dostumuz olan bir televizyon tamircisi vardı onun yanında vakit geçirir bu ne bu ne diye sorarak adamcağıza kriz geçirtirdim.

O zaman televizyonların altında regülatörler vardı kısmende olsa. Yeni televizyon alınca bizde bu eski regülatörü dolaba kaldırmış o orada öylece kuzu kuzu bekliyordu. Bir gün yine dükkanda beraberken regülatörü gösterdim ve ona bu ne işe yarıyor diye sordum. O da bana “voltajlar düşüp çıkıyor ya onları sabitlemeye yarıyor” dedi. Anlamış gibi yaptım ve “yani yükselen voltajları indiriyor mu?” dedim o da “evet” diye yanıt verdi. O ara aklımda bir şimşek çaktı. Madem bu regülatör dedikleri cihaz voltaj düşürüyor o zaman bunu radyomda kullanabilirim diye. aradan iki gün geçmiş bu soru aklımı kurcalıyordu. Bir gün amcamla dolabı kurcalarken ona da sordum aynı soruyu. Bu voltaj ayarlaması yapıyor voltajı düşürüyor değil mi diye? O da “evet”in yanına eklemeler yaptı ancak benim için önemli olan “evet”ti.

Bir gün evde yalnız kaldım tabi hemen aklımdaki o şahane buluşu deneyecek haftalardır duran radyomun sesini duyabilecektim. Regülatörü çıkardım, küçük radyomu da. Radyonun pil yuvasını çıkardım pile takılan uçlarını kopardım ve regülatörün priz girişine soktum. Şimdi yapmam gereken regülatörün fişini prize takmaktı.

Bunu yaptım da. Büyük bir gürültü koptu havada bir kapak ve şeritler uçuşmaya başlardı. Bütün her şey sustu. Prizden hemen çektim fişi. radyoyu elime aldım içindeki bütün parçalar paramparça olmuştu, kondansatörlerden şeritler uzanıyordu. Apar topar ortalığı toparladım, regülatörü yerine koydum. baktım ki sigorta atmış, sigortaları kaldırdım sopa yardımıyla. ama yine hiç bir şey çalışmadı. yatağıma gittim uzandım, patlamış radyomu kokladım, tadı nasıl diye yaladım Hiçbir şey olmamış gibi tavana bakıp garip sesler çıkardım.

Benden mi kaynaklanır bilmem ama bütün sokakta elektrikler gitmişti 🙂

dağınık oldu sanki çok ara verdim yazamadım bir türlü…

3 Comments

 1. noreply@blogger.com (gaykedi)

  benimkinden daha büyük ve komplike bir eylem bu yaptığın, biraz daha uğraşsaymışsın mahalleyi değil semtinizi birbirine katacakmışsın sanki :p

 2. noreply@blogger.com (Okyanu∫takί rüzgaſ ~)

  eyvah eyvah mahalleyi yakabilirdin =) Ya ben de hatırladım şimdi öyle metal falan nasıl tadı diye yalamışlığım benim de vardı =)

  Benim bi arkdaş da toprak yiyiordu. Zaten insan o kadar bencil ki o kadar mülkiyetci hepsi benimci ki cocukluktan başlıyor bu tür şeyler =)

 3. noreply@blogger.com (kişisel depresyon anları)

  evet aslında yaramazlıktan mı meraktan mı bilmiyorum… ama düşünürsem, cidd, ciddi meraktan 🙂

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: