Yeoineui Hyanggi

Dizinin ismi Yeoineui Hyanggi (여인의 향기) yani Kadın Kokusu. Zaten global olarak bilinen ismi ile de film Scent of a Woman olarak geçiyor. Ancak on altı bölümlük dizi süresi boyunca ben koku ile ilgili bir tek replik hatırlıyorum. O da yönetici Kang Ji Wook’un yanına giren çalışanına buraya gireceksen eğer parfüm sıkma demesi. Bunun haricinde koku ile alakalı pek bir şey geçmedi dizide. Dizideki tango sahnelerini de sayarsak sanıyorum Al Pacino‘nun filmine bir gönderme. Neyse buraya takılmıyorum.

Genel hatlarıyla baktığımda başarılı bir k-drama var karşımızda. Gerek komedi unsuru, gerek dram unsuru bir birine iyice geçmiş ve oldukça etkileyici. Klasik k-dramaların tüm özellikleri mevcut. Bir bölüm bir şey olmayıp son saniyelerde bir atakla insanı meraklandıran sahneleri mevcut ve bunlar ustaca kullanılmış. Dizi oldukça akıcı. İzlerken insanı sıkmıyor. Tahmin edilebilir bir kurgusu var. Ancak final beklediğimden farklı gelişti.

Burada değinmek istediğim bir kaç şey daha var. Dizi on beş bölüm standart seyrederken son bölümde olaylar ve tarihlerin atlaması insanın kafasını karıştırıyor ve kesinlikle o ana kadar diziye olan adaptasyonu bozuyor. Ana ana karakterin sonunu son dakikaya kadar muallakta bırakmak ve daha sonrasında beklenenin dışında olayı geliştirmek açıkçası bir izleyici olarak beni tatmin etmedi.

Dizi de gelişen olaylar hakkında ayrıntıya girmek istemiyorum ki izlemeyenlerin keyfi kaçmasın. Dizide devamlılık ve mantık hataları oldukça fazlaydı. Ama her k-dramada bu gibi şeylerle karşılaşıyoruz. O yüzden pek bu durum üzerinde durmuyorum. Dizi 2011 yılında SBS’de yayınlanmış. İzlenecekler listesine atılalı çok olmuştu ama izlemek yeni nasip oldu. Dizinin konusu hakkında hiç bir fikrim yoktu ama konu baya bir tesadüf oldu.

Lee Yeon Jae bir tur şirketinde düşük maaşa çalışmaktadır. Tüm işleri yapmasına rağmen dış görünüşü, ezikliği sebebiyle bir yere gelememiştir. Kazandığı tüm parayı da ev almak için biriktirmektedir. Bir gün tur şirketinin getireceği ünlü biri için araba aramaya çıkar. İstenen araba şirketlerinin yeni yöneticisi genç yakışıklı Kang Ji Wook’ta vardır. Araba arama sırasında, Lee Yeon Jae’nin bindiği taksiye bir araba çarpar ve Lee Yeon Jae hastaneye kontrole gider.

Lee Yeon Jae burada ilk okul arkadaşı doktor Chae Eun Suk ile karşılaşır. Ancak burada ondan kanser olduğunu öğrenir. Altı ay ömrü vardır. Lee Yeon Jae bunun üzerine işten ayrılır kendine çeki düzen verir. Bir yapılacaklar listesi yazar ve bunları yapmaya başlar. Gittiği ilk tatilde Kang Ji Wook ile aşık olurlar. Tabi Kang Ji Wook’un şirketlerin birleşmesi için evlilik yapacağı Im Se Kyung vardır. Yani klasik dörtlü hazırlanmıştır.

 Im Se Kyung, Lee Yeon Jae didişmesi, Kang Ji Wook’un Lee Yeon Jae’yi seçince şirketsel bazda yaşanan krizler, Lee Yeon Jae’nin hastalığnı herkesten saklaması, doktor Chae Eun Suk’un Lee Yeon Jae’ye aşık olması dizinin ana hatlarını ve kurgusunu oluşturuyor. Oyunculuklar oldukça başarılı. Karakterler sempatik ve güzel müziklere sahip bir dizi Yeoineui Hyanggi. Soundtrack’i dinlenecek nitelikte.

Uzun zamandır k-drama izlemiyorum diye mi bana öyle geldi bilmiyorum ama ben diziyi sevdim. Eğlencesi, dramı kurgusu başarılı. Belirttiğim gibi beni en çok hayal kırıklığına uğratan final bölümü oldu. Meraklıları için kesinlikle izlenmesi gereken bir dizi Yeoineui Hyanggi tavsiye ederim.

Yönetmen: Park Hyung Ki

Senaryo:  No Ji Seol (노지설)

Oyuncular:

Kim Sun Ah Lee Yeon Jae
Lee Dong Wook Kang Ji Wook
Uhm Ki Joon   Chae Eun Suk
Seo Hyo Rim   Im Se Kyung
Kim Hye Ok   Kim Soon Jung (Yeon Jae’nin annesi)
Sa Hyun Jin  Yoo Hye Won

Linkler:

http://wiki.d-addicts.com/Scent_of_a_Woman

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?