Yi Dai Zong Shi / Büyük Usta

Film seçimi yaparken önce yönetmenine baktım. Yönetmen  yani kesinlikle izlenmesi gereken yönetmenler arasında. Tabi Wai’nin bir sitilide var. Kendisini bu zamana kadar hep dramlarda gördük. Açıkçası Yi Dai Zong Shi’nin konusunu ve fragmanını görünce birden garipsedim. Aksiyon filmi ve Wai. Sanki bana pek olmazmış gibi geldi ama filmi izleyince anladım ki pekala olurmuş.

Öncelikle film bir dövüş aksiyon filminden çok bir Wai filmi. Bir çok aksiyon filmi izledik ama bu filmdeki gibi hiç bir zaman ayrıntı görmedik. Wai dövüş sahnelerinde kesinlikle çığır atlatmış ve gerek görsellik gerekse koreografi olarak oldukça başarılı bir filmdi.

Ancak filmin hikayesi daha farklı olabilir miydi diye düşündüm. Çünkü Ip Man için yapılış onlarca film var. Wai’nin hikaye olarak Ip Man’ın hikayesini seçmesi sanki hazır bir hikayeyi yorumlamak gibi olmuş. Ancak yinede yazının başında belirttiğim gibi bu bildiğimiz dövüş aksiyon filmlerinden çok farklı tam bir Wai filmi.

Yinede Wai, Ip Man hikayesini ana hikaye olarak çerçevelemiş olsa da aslında eski Kung Fu ustalarının bulundukları yerlere nasıl geldiklerini ve çöküşlerini anlatıyor. Filmdeki ana hikaye ise büyük usta Gong Yutian’ın kızı Gong Er’in babasının intikamını alması. Görsel olarak film muhteşemlik sunarken Wai yine filminde bir aşk hikayesine yer veriyor. Bu Ip Man ile Gong Er arasındaki adı konmayan aşk.

Ancak iki aşık arasında bilinen diyaloglar ve temaslar haricinde bir dövüş var ve bu dövüş o kadar güzel resmedilmiş ki, hem aksiyonu yaşarken hemde bu olmayacak aşkın hissiyatını başarılı bir şekilde hissediyorsunuz. Ancak filmin kurgusu bana biraz karışık geldi. İzlerken neyin ne olduğuna zor anlam yükleyebildim. Tabi bunun başlıca sebepleri görselliğin güzelliğine kapılıp diyalogları yer yer olayları kaçırdığımdan olabilir. Bu arada diyalog demişken muazzam derecede edebi ve güzel diyaloglara sahipti film.

Film hakkında aslına söylenecek çok fazla şey yok. Kesinlikle izlenmeli. Bence Holywood macerasından zamanında dönen Wai özüne dönmekle çok iyi bir şey yapmış. Film kesinlikle görsel bir şölen. Aslında Wai iyi bir yönetmenin ne olursa olsun filmin altından başarıyla kalkacağını bize ispatlıyor. Filmi izlemezseniz bence iyi bir şeyi kaçırmış olursunuz. Bir kaç kere izlenmeli bence.

Yönetmen: 

Senaryo: Jingzhi ZouHaofeng Xu

Oyuncuları:

Ip Man
Iron Shoes
Master Gong Yutian
Mr. Hung
Zhang Yongcheng
Master Yong

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1462900/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/yi-dai-zong-shi

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?