Yi Ge Dou Bu Neng Shao / Not One Less

Geri mi döndüm? Sanırım. Üvey evlat yerine koyuyorum ya şu blogu içim parçalanıyor vallahi. Ne yapalım arada böyle ihmallikler oluyor ki bir daha olmayacağının garantisini veremem ama beni saygı ve sevgi ile karşılayacağını biliyorum. Festival filmlerine ara veriyorum. Zaten şu aralar sağlıklı bir biçimde film izlediğim de söylenemez. Eh o zaman arşivde izlenmiş filmlere uzanmaya devam etmeli…

天上有个太阳

Yimou Zhang‘ın yönetmenliğini yaptığı  bir film, Yi Ge Dou Bu Neng Shao. Eğitim, öğretim ve azmin ne olduğunu bu filmde görüyorsunuz. Konu, oyunculuk, yönetim tak anlamıyla başarılı. Film Xiangsheng Shi‘nin 1997’de yazdığı  “A Sun in the Sky” (天上有个太阳 / Tiān Shàng Yǒu Ge Tàiyáng)´dan uyarlanmış.

Film kırsal alanda bir köyde geçiyor. En yakın kasabaya ulaşım çok zor ve okulun tek öğretmeni, başka bir bölgede yaşayan annesini ziyarete gitmek zorunda kalınca, köyde çocuklara eğitim verecek kimse kalmaz. Köyün muhtarı, civarda oturan ve okuma yazma bilen küçük bir kızı öğretmen olarak sınıfa getirir. Tabi sınıftakiler öncelikle bu kızı öğretmen olarak düşünemezler ama zamanla onun otoritesine alışırlar.

Derken bir gün, sınıfın en haylaz çocuğu, çalışmak için büyük şehre gider. Öğrencisinin bu sebeple şehre gittiğini öğrenen öğretmen kız, onu geri getirmek için kolları sıvar. Çünkü öğretmen giderken çocukları ona emanet etmiştir. Küçük öğretmen öğrencisini kurtarmak için şehre inmeye çabalar ancak şehre gidecek para yoktur. Yılmaz ve yürüyerek şehre gider. Ancak büyük şehirde öğrencisini bulması çok zordur.

Tabi hayatı boyunca şehri görmemiş bir kız birde birilerini bulmak söz konusu olunca afallar. Elindeki son parasını da çocuğu bulmak için harcayınca yapacak bir şeyi kalmamıştır. Birinin tavsiyesi üzerine bir tv kanalına gider ancak kapıdan alınmaz. Her geçene müdürün adını sorarak, onunla konuşma talebini tekrarlar ancak, onu bulamaz. Televizyon binasının önünde sabahlar. Bu durum kanal müdürünün dikkatini çeker ve onunla görüşür.

Küçük öğretmen canlı yayına alınır ve büyük bir olay olur. Öğrencisini de bulmuştur aynı zamanda okuluna büyükte bir bağış toplamıştır. Anlatmakla geçiştirilmeyecek izlenmesi gerekli bir film… Kesinlikle tavsiye derim.

Yönetmen: Yimou Zhang

Oyuncular:


Minzhi Wei Wei Minzhi

Huike Zhang Zhang Huike

Zhenda Tian Village Chief

Enman Gao Teacher Gao

Zhimei Sun Sun Zhimei

Yuying Feng TV Receptionist

Linkler:

http://en.wikipedia.org/wiki/Not_One_Less

http://www.imdb.com/title/tt0209189/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?