Yoga Hakwon / Yoga / Ölüm Peşimizde

İzlediğim Kore korku filmleri içerisinde kendine yer edinememiş bir film Yoga. Her ne kadar konusu değişik ve ayrıntılarla süslenmiş olsa da senaryosu biraz zorlamaymış gibi geldi. Zorlama senaryo havada kalan konular, filmin akışını zorlaştırmış. Zaten film aksiyona sahip değilken filmi izlerken sıkılmamak biraz zor. Tabi bir de filme isim koyma ustalığımızı bu filmde de göstermişiz.

Gerçi filme baktığımızda korkudan çok psikolojik gerilim görüyoruz. Psikolojik gerilimde benim gibi erkek olan kesme biraz hitap demediğinden olsa gerek film beni pek içine almadı. Korku öğelerininde fazla olmadığını düşünürsek film kısmen de olsa sıkıcı oldu benim için.

Görünüşü ile tüm işleri kapan manken Hyo-jung yıllarında etkisiyle eski güzelliğini kaybetmiştir. Yakın bir arkadaşı, bir süre ortalıktan kaybolmuş geri döndüğünde ise köklü bir değişim geçirmiş ve güzelleşmiştir. Arkadaşı ona bir yoga evinden bahseder. Yoga evinin sahibi de eski bir mankendir. Ancak Hyo-jung’un buradaki eğitimden kimseye bahsetmemesi gerekmektedir. Hyo-jung bunu kabul eder ve sadece beş kişiden oluşan ekibe katılır.

Yoga hocası Nani Hyo-jung ilk derste katlanmaları gereken bazı konuları da açıklar. Hepsini yerine getirip kursu başarılı bitirenler ölümsüz güzelliğin sırrına erebileceklerdir. Kurs süresi kısadır aslında ancak zorludur. Bir haftalık kurs süresince uymaları gereken beş kural vardır; yemek yememek, dersten sonra bir saat boyunca banyo yapmamak, aynaya bakmamak, binanın dışına çıkmamak, kimseyi aramamak. Bu arada biz izleyici olarak genç kızların bu kurallara boyun eğmeleri, arzularını dizginlemeleri ile ilgili çabalarını görürüz. Tabi bunları yapmak onlar için zordur. Ve bu kuralların dışına çıkanlar ölüm ile cezalandırılacaktır.

Tabi bunu kızlar bilmez ve arzularını dizginlemeye çalışırlar. Ancak bu bir kısa bir süre devam eder. İlk arzu tatmini ilk cesedi de ortaya çıkarmıştır. Bu olaylardan sonra Hyo-jung yoga merkeziyle ve yaşlanmayan aktiristle ilgili bazı şeyleri şeyleri araştırmaya başlar. Olan biteni inceler karşılaştıkları ise onu dehşete düşürür.

Basın bülteni gibi bir anlatım oldu. İyi düzenlenmiş dağınık bir konuya sahip. Diyalogların azlığı size film hakkında pek bilgi vermiyor. Siz İzlediğiniz kısımlardan anlamlar çıkararak filmi yorumlamak zorunda kalıyorsunuz. Biraz bilmece yüklü bir film. Ancak uzak doğu filmlerinin akışını biliyorsanız zorlanacağınızı düşünmüyorum. Klasik konunun dışına çıkılmış bir yapım. Senaryo temeli daha fazla doldurulsa daha iyi bir yapım çıkarmış ortaya. Buna rağmen korku olarak tatmin etmese de görsellik, kamera açıları ve kurgu açısından izlenebilir bir film.

Yönetmen: Jae-yeon Yun

Senaryo: Lee Yong-yeon

Oyuncular:

Su-yeon Cha Na-ni
Daniel Choi
Ha-Na Hwang Oh Eun-sil
Seung-eon Hwang Bo-ra
In-gi Jeong Kang Hee – joong
Yoo Jin Hyo-jeong

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1599378/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?