Yokyer (Neverwhere) / Neil Gaiman

Biz uzayda başka yaşamlar ararken Neil Gaiman, hemen dibimizdeki bir dünyadaki yaşama götürüyor bizi. Şüphesiz Neil Gaiman’ın kötü hikayesi yok. Bu hikaye de çok fazla sempati duyacağımız karakterler olmasa da yeni dünyanın varlığı ve bu dünyanın insanları bizi şaşırtıyor.
Neil Gaiman’ın usta yazımı her ne kadar bilinmedik fantastik bir dünya da olsa da o dünyanın içine kolaylıkla girmemize yarıyor. Öyle bir dil ki kitap iki gün içerisinde kolayca okunup bitebiliyor. Kitapta karakterle ne olacağını merak ederken aslında asıl merak edilenin, düğer dünya olduğunu görüyorsunuz. Oradaki ırklar olan biten sizi heyecanlandırıyor. Hikaye ise şöyle gelişiyor.
Richard Mayhew, yatırım uzmanı olarak Londra’nın en ünlü şirketlerinden birinde işe kabul edilir. Eski şehrini terk etmek üzere son kez eğlenirken yanına bir falcı yaklaşır ve falına bakar. Falcı ona kapılardan uzak durmasını söyler.
Richard Londra’ya yerleştiğinde, bu büyük şehre gayet çabuk alışır. Her sabah işe yetişmek için metroya, otobüslere koşturan insanlardan biri olur. Bir sanat galerisinde tanıştığı, ardından sürüklendiği Jessica adında çok güzel bir de nişanlısı vardır. Richard, Jessica’nın onunla neden birlikte olduğunu düşünürken evlilik noktasına kadar gelmiştir iş.
Richard ve Jessica bir akşam Jessica’nın patronu ile olan yemeğe giderken, bir tünel girişinde, yaralı bir kız görürler. Richard, Jessica’nın tüm uyarılarına aldırmayarak onu orada bırakır ve kızı evine götürür. Burada kızın talimatlarına göre kızı tedavi eder. Otoriter Jessica bunu kabullenmeyecektir de Richard ilişkinin bittiğini anlar.
Kızı tedavi ederken Richard’ın kapısı çalınır. İki kişi, ona kız kardeşinin kaçtığını ve onu görüp görmediklerini sorar. Hatta bu pekte tekin güzükmeyen iki kişi eve izinsiz girerler. Kızın saklandığı banyoyu kontrol ederler ancak kimseyi göremezler. Richard’da bu duruma şaşırmıştır. Adamlar gittiğinde, kız tekrar ortaya çıkar. Kız Richard’a bu işe pek bulaşmamasını söyler. Kızın adı ise Door’dur.
Door, Richard’dan ayrılır ancak ertesi gün yaşadığı dünyada onu kimsenin görmediğini ve varlığından haberdar olmadığını anlar. Bunun sebebini öğrenmek içinse, Door’un peşinden gider. Bu yolculuk onu Aşağı tarafın dünyasına götürür. Richard, Door’u bulur ancak eski hayatına dönmesi pek kolay değildir. Aşağı taraf çok garip bir yerdir. Kendi doğruları ve onların doğruları arasında, Lady Door, Marquise de Carabas, Avcı, Bailey, Sıçandilliler, Kadifeler gibi karakterlerle maceraya başlıyor.
Kitap dizi senaryosu olarak başlamış sonra romana dönüşmüş. Çizgi roman olarak da yayımlanmış. Bence çok başarılı bir filmde olabilir. Kesinlikle akıcı eğlenceli bir bir kitap. Türünün en iyilerinden.
Arka Kapak
Genç ve iyi kalpli Richard Mayhew’un sıradan hayatı, bir kaldırımda karşısına çıkan yaralı genç kızın hayatını kurtarmasıyla sonsuza dek değişir. Bu iyilik Richard’ı var olduğunu hayal bile etmediği bir dünyayla şehrin altındaki terk edilmiş Metro istasyonları ve kanalizasyonlarda gelişmiş karanlık bir yaşamla- tanıştırır. O artık, yarıklardan düşen insanların yaşadığı Aşağıtaraf’ın bir parçasıdır… ve eğer bildiği dünyaya dönmek istiyorsa, gölgelerin ve karanlığın, canavarların ve azizlerin, katillerin ve meleklerin şehrinde yaşamayı öğrenmek zorundadır…
Gaiman, basitçe söylemek gerekirse, hikâyelerin hazine evi gibi ve biz de ona sahip olduğumuz için şanslıyız… Stephen King
Orijinal ismi: Neverwhere
Yazar: 
Neil Gaiman
Çeviren: 
Evrim Öncül
Yayınevi: 
İthaki
Tür:
 Fantastik
Sayfa sayısı: 
371

One comment

  1. Pingback: Neverwhere | Kişisel Depresyon Anları Film

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: