You’re Next

Filmi ufak tefek araştıramalar yaparken gördüm. Hakkında olumlu eleştiriler olmakla birlikte, festivallerden de iyi not alan film dikkatimi çekti. Filmin senaristin ve yönetmenini de V/H/S serisinde görüp tanıyınca bu filmi izlemeye de karar verdim. Ancak ben diğerleri gibi filme iyi eleştirilerde bulunacağımı söylemeyeceğim.

Özellikle teknik açıdan film bize pek bir şey sunmuyor. Kamera hareketleri olsun görsellik olsun oldukça sıradan. Bununla birlikte makyajlar ve müziklerde tatmin edici değil. Çoğu yerde kullanılan müzik ve efeklerin farkına varmadım. Oldukça soluktılar. Bunlarla birlikte oyunculuklarda oldukça kötüydü. Bilhassa ana karakterimiz olan kızımız oldukça itici hiç bir sempatik yönü yoktu.

Hikaye çok klasik olmakla birlikte senaryo ve kurguda oldukça fazla açık vardı. Şimdi bir korku filmi edasında filmi değerlendirdiğimde beş para etmez diyebilirim. Ancak filmi farklı kılan bir şeyler var. Bu da biraz işi absürtlüğe ve komediye vurması. Tabi bu filmde bir çok mantık hatası olmasının filimi kurtarma açısından önüne geçemiyor. Çünkü film oldukça ciddi ilerlerken bu şekilde absürtlükler filmin tür olarak rayından çıkmasına ve filmi hangi kefeye koyup değerlendirme yapacağınıza karar verememenizi sağlıyor.

Filmin ilk dakikalarında sevişme sonrasında öldürülen iki kişiyi görüyoruz. Bu dakikadan itibaren filmin ev baskın ve cinayet klişesinde ilerleyeceğini anlamıyoruz. Daha sonra sahne eve tatil ikin gelen iki yaşlı kişiye odaklanıyor. Bu arada yaşlı diyoruz ama oğullarından ve kızlarından daha dinç genç ve güzel görünen yaşlılardan bahsediyorum. sahne bu ikisine odaklanınca aslında sıradaki kurbanların onlar olduklarını anlıyoruz. Ancak sanki yıllar geçmişte aynı evde olaylar olacakmış gibi hissediyoruz izlerken ama yanılıyoruz.

Çift tatil evlerine geliyor ortalığı birden nasıl temizleyip düzenliyorlarsa akşamında çocukları sevgilileri ile birlikte yemeğe geliyorlar. Mutlu bir gecede tabi çocukların didişmelerini saymazsak birden bire camdan gelen okla kızlarının sevgilisi okla vurulur ve ölür. Aile ne yapacağını şaşırır ve korunmaya çalışırlar. Lakin kaç tane oldukları belli olmayan katiller yavaş yavaş herkesi öldürmeye başlarlar ve duvara maktullerin kanlarıyla You’re Next yazarlar. Tabi o kısacık zamanda başarılı bir şekilde bunları yazmaları da ayrı bir durumdur.

Bu dakikadan itibaren aslında bu işin içinde aileden birilerinin de olduğunu anlarız ancak iki kişi olduklarını sonradan fark ederiz. Ancak hem katillerin hem de evdekilerin hesaba katmadıkları biri vardır evde o da Erin’dir. Erin babasının kıyamete hazırlanması sevdası yüzünden küçük yaştan itibaren kendini korumak ve saldırmak konusunda eğitim görmüştür. İşte film burada biraz değişiyor ve beklide bu kadar fazla puan alma sebebi bu. Çünkü Erin, kendini ve etrafındakileri kurtarmaktan çok misilleme yaparak katilleri öldürmek için çabalıyor. Yani ilk defa bir mağdurun saldırıya geçip katil sıfatına büründüğünü görüyoruz diyebilirim.

Film kısaca böyle. Özetlemek gerekirse korku, gerilim filmi olarak başarılı değil. Karakterler ile bir türlü empati kuramıyorsunuz. Çoğu sahneler klişe Bir kaç sahne için iyi diyebilirim. Çok fazla şey vaat etmediği için izlenmesede olur bence.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Felix
Zee
Crispian
Drake
Kelly
Aimee
Tariq

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1853739/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: