Zaman Makinesi 1973

İzlerken biraz tereddütte kaldığım filmlerden biri oldu Zaman Makinesi 1973. İyi film mi, kötü film mi dilemedim. Aslında ortalama bir film. Ancak izlemesi keyifli. Zaman Makinesi 1973 bende böyle garip tarifsiz duygular uyandırdı izlerken.

Zaman yolculuğu içeren filmlere oldum olası hastayım. Yani bu temalı filmlerin en leşini koysanız merakla izlerim. Bu filmde tema olarak izlemem için büyük sebepti. Tabi filmin yönetmeninin de usta bir isim olan Aram Gülyüz olması izlemem için artıydı. Filmin senaristi Kemal Kenan Ergen‘i de televizyonda bir çok iş yapmasına rağmen Kaygısızlar ile sevmiş benimsemiştim. Tabi senaristin diğer işleri içerisinde sıradan işlerde var. Filmin kadrosuna baktığımızda sevdiğim isim Gürgen Öz bulunmakta. Kadroda Seda Bakan ismini gördüğümde biraz tereddütte kalmıştım ama oyunu fena değildi. Ancak karaktere çok fazla oturduğunu düşünmüyorum. Nedense Seda Bakan ismini duyunca biraz tereddütte kalıyorum ama son dönemlerde beni sürekli yanıltıyor. Bir de kadroda sevdiğim isim Ali Yoğurtçuoğlu vardı.

Filmin konusu alışıldık bildik bir konu. Ama dediğim gibi zaman yolculuğu konusunun leşi olsa izlerim. Hikayeyi iyi faklı kılan ise olayların 1973’te cereyan etmesi. Film çok fazla olmamakla beraber dönemin sosyal yapısına da değinmekte. Sağcısı, solcusu, hippisi hatta Zeki Müren’ine kadar dönemin tüm öğeleri filmde mevcut. Ancak hikayeye değindiğimizde tutarsızlıklar da var. Tolga geçmişe gittiğinde babası ile karşılaşıyor ve ona yardım ediyor. Hatta babasının arabayı kazanmasının hatta zengin olma sebebi de Tolga sayılabilir. Bu durum da filmde bir açıklamaya maruz kalmadığından kısır bir döngüye girmesine sebep oluyor. Tabi alternatif olarak tarih bu şekilde yazılıyor diyebiliriz ama ufak açıklamalar olsaydı filmde iyi olacaktı.

Film genel olarak karikatür karakterler içeriyor. Her bir karakterin hayatı da soru işareti oluşturuyor. Tabi gelecekten geçmişe döndüğünüzde aradaki gelişimi merak ediyorsunuz ister istemez. Tüm bu zaman karmaşasını göz ardı edersek -çünkü bunun sonu gelmeyecek- filmde takıldığım bir nokta da, Yasemin’in kime gönül kaptırdığının belli olmaması. Tolga derken Mehmet diyerek birden ters köşe yapıyor. Tamam bu işi de geçtim. Tolga babasını geçmişte gördüğünde daha küçük bir çocuk taş çatlasın on beş yaşında. Yasemin ona göre daha büyük. En az yirmi yalında görünüyor. Tolga’nın en küçük çocuk olduğunu düşünürsek, Yasemin ile Mehmet’in gelecekteki hangi kızı gelecekte Tolga ile karşılaşıyor. Biraz tereddütte kaldım. Olabilir elbet ama şimdi olasılıkları hesaplayamayacağım.

Tüm bunları yazarken zaten filmin konusunda baya bir bilgi vermiş oldum. Yine de özetlemekte fayda var. Tolga sorumsuz lüks bir yaşamı olan, şımarık, kendini beğenmiş biridir. Tüm bu hovardalıkları arasında babasının kalp krizi geçirdiği haberini alır ve apar topar hastaneye gider. Babası Ali Rıza’nın son dakikalarına tanık olur. İşlemler halledildikten sonra Ali Rıza’nın avukatları vasiyeti okumaya başlar. Ailenin tüm fertlerine mal varlıkları paylaştırılırken Tolga’ya sadece eski Anadol STC 16 marka bir araba bırakmıştır babası. Tolga bu duruma kızar. Diğer tüm mal varlığı elinden alındığından Anadol STC 16’sına atlayarak yola koyulur ve sitem içindedir. Kızgınlığı sırasında bir şeyler olur ve Anadol STC 16 birden hızlanır ve köprüden uçmuş bir şekilde gökyüzünde bulur kendini. Suya düştüğünde ise karaya çıkar. Ancak bambaşka bir dünyadadır sanki 1973’e gitmiştir. Burada arabasını tamir ettirmek için birilerini arar.

Arabayı oto tamircisi Kadir Usta alır ve tamirhanesine getirir. Konuşmasını ve giyimini beğenmediği Tolga’nın deli olduğunu düşünür. Tabi ki Tolga tamir parasını ödeyemez. Ona Kadir Usta’nın çırağı Çiko yardımcı olur. Onu yanında işe aldırır, ailesine ısrar ederek evinde misafir eder. Tamirhaneden kurtulmayı ve zamanına dönmeyi hayal eden Tolga mahallenin güzel kısı Yasemin’e abayı yakar. Tabi bu aşk değil bir hevestir. Çiko onu uyarır ama Tolga bildiğini okumaya devam eder. Tabi sonra doğruyu bulur -biz nasıl bulduğunu göremesekte- sonra geri döner.

Özetlemek gerekirse boş vakitte yada bir yolculuk esnasında izlenebilecek çok fazla beklentiye girilmemesi gereken bir film Zaman Makinesi 1973. Yinede Türk Sinemasında farklı içeriklere sahip filmler görmek, rutin tekrardan kurtulmak için izlenebilir. Böyle yapımlara destek olmak lazım.

Yönetmen: Aram Gülyüz

Senaryo: Kemal Kenan Ergen

Oyuncular:

Gürgen Öz
Tolga
Seda Bakan
Yasemin
Mustafa Uzunyılmaz Kadir
Ali Yoğurtçuoğlu Mehmet
Ferdi Sancar Köksal
Perihan Savas Neslian
Sinan Bengier Ali Rıza

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3475504/

http://www.sinematurk.com/film/53391-zaman-makinesi-1973/

http://www.zamanmakinesi1973.com/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: