Zarafa

Yönetmenliğini  ve ‘nin yaptığı 2012 Fransa yapımı animasyon filminin senaristleri yönetmen ‘e ek olarak . Her ne kadar belli bir yaş ortalamasının üzerine hitap etmese de meraklısı için izlenilebilir bir film. Aslında bu animasyon için sanatsal animasyon diyebiliriz. Bunun başlıca sebebi Holywood animasyonlarında olduğu gibi işin eğlence/komedi kısmını göstermeyip, ciddi bir dram tadında hikayeyi ekrana taşıması.

Bu bağlamda filmden komedi türünde bir eğlence beklemek imkansız. Şimdi kendimi son dönem çizgi filmlerle büyümüş küçük çocuk yerine koyduğumda bu sıkıcı gelişen filmin aslında hiç bir albenisi yok. Ama vermek istediği fikri direkt başarılı bir şekilde veren bir film. Karakterler ve hikaye oldukça gerçekçi ve olabilitesi yüksek. Bir nevi küçük bir tarih dersi de işlenmiş.

Film bir anlatıcı ile başlıyor. Yaşlı bir adam küçük çocukları etrafına toplamış Maki adında küçük bir çocuğun hikayesini anlatmaktadır. Adamın anlatması ile birlikte biz de olanalrı izlemeye başlarız.

Maki 10 yaşında küçük siyahi bir çocuktur. Arkadaşı ile birlikte kötü bir Fransız köle tüccarının elindedir. Maki gözünü karartarak adamın elinden kaçar. Her ne kadar kendi kurtulmuş olsa da aklı hep arkasında bıraktığı arkadaşındadır. Maki kaçışı sırasında bir ağaca sığınır. Sabah uyandığında ise zürafaları bulunduğu ağacın dallarından yaprak yerken görür. Yavru zürafa ve annesi ile iyi geçinmeye başlar. Ancak kötü kalpli köle taciri onu bulur ve anne zürafayı vurur. Maki bu duruma çok üzülür ve zürafaya çocuğunun yanından ayrılmayacağına ve iyi bakacağına söz verir.

Bu sırada Hassan adında bir gezgin gelir ve Maki ile küçük zürafayı kötü adamın elinden kurtarır. Hassan zürafayı alarak yola koyulur. Maki’ye evine dönmesini söyler. Ancak zürafanın annesine söz veren Maki, küçük zürafanın peşini bırakmaz. Azimle yoluna devam eder ve çölleri aşar.

Çöl ortasında bir kervanda konaklarlar. Burada ikiz olan iki doğulu inek birini zürafa için süt karşılamak amaçlı satın alır. Kervan sahibi ikiz ineklerin ayrı kalamayacağını söyler ama Hassan onları dinlemez. Kervancıya bir miktar para vererek Maki’yi evine göndermesini tembihler ve sabaha karşı sessizce kaçar. Ancak sabah onların sessizce gittiğini anlayan Maki ve ikiz inek kardeşinin peşini bırakmaz. Maki ile ikisi kaçarak Hassan’ın izini sürerler. Onları bulurlar ve Hassan ile bilikte Mısır Paşasının yanına giderler.  Amaçları ise getirdikleri zürafayı Fransa kralına hediye etmek ve Türkler tarafından denizden çevrili olan topraklarını savunmak için yardım istemektir.

Tabii denizden hiç bir yere gidemezler. Bunun için Paşa kötü kalpli köle tüccarını düşünmektedir. Bu fikri duyan Hassan zürafayı kendi götürmeyi teklif eder. Bunun üzerine çılgın bir mucit olan Malaterre’nin balonu ile Fransa’ya gitmeyi düşünürler. Tabi Hassan Maki’yi götürmek istemez ama Maki, Malaterre’i kandırarak saman içinde balona biner. İki inek, iki insan, bir zürafa, inekleri için saman ve samanın içinde Maki ağır gelir ve inekleri aşağıya atarlar. İnekler olmadığı için samana da ihtiyaç olmadığını düşünen Hassan samanı da atar. Ancak daha sonra içinde Maki’nin olduğunu öğrenir.

İki inek ve Maki Yunanlı bir kadın korsanın gemisine düşerler. Kasın Maki’ye balonda ne taşıdıklarını sorar maki Mücevher diye yanıt verir. Bu sebepten dolayı korsan gemisi balonu takip etmeye başlar. Mola verdikleri anda kötü insan taciri Hassan’ı yakalar ve onları kurtaran korsanlar olur. Tabi bundan sonra yola devam ederler. Son olarak Fransaya giderler ve Fransa Kralı ile görüşürler. Zürafa burada merakla karşılanır ancak Fransa kıralı istenileni yapmaz. Üstüne sütlük ekip dağılmış Maki kötü tüccarın eline düşmüş, Hassan alkolik olmuştur. Ancak Maki zürafadan vazgeçmez.

Özetlemek gerekirse karakterler, anlatılanlar oldukça başarılı ancak inekler dışında gülümsetmeyen ciddi bir yapım Zarafa. Aile olmayı, verilen sözü tutmayı öğütleyen güzel bir animasyon. Başta da dediğim gibi büyükler için bira çocukça ama küçüklerin zor da olsa izlemesinde fayda var.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Seslendirenler:

Maki
Hassan
Malaterre
Le vieux sage
Charles X
Bouboulina

 Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2077908/

http://www.zarafa-lefilm.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?