Zeyrek Cinayeti: Cingöz Recai 6 – Server Bedi / Peyami Safa

Zeyrek’te oturan Hacı Zihni Efendi geceleri evinin bahçesine çıkarak elinde bir bıçak ve bir fenerle dolanmakta, toprağa yatmakta, bahçedeki büyük ağacın üzerine bir şeyler kazımaktadır. Genç güzel karısı, kızı ve komşuları onun delirdiğine kanaat getirmeye başlamışlardır. Zihni Efendi, eski dönemden alavere dalavere ile kaçırdığı altınları olduğu bilinmektedir. Ancak bu altınlardan kimsenin haberi yoktur. Zihni Efendi de o kadar cimridir ki bunları bir türlü harcamaz. Altınların yerini söylememekle birlikte ben ölünce kızım anlayacak der. Durumu kontrole gelen bir kaç polise de saldırmıştır.

Bu hikayeyi gazetede okuyan Cingöz’ün olay dikkatini çekmiştir. Derhal, Hacı Zihni’nin karşısındaki evi kiralamış ve geceleri onu gözlemeye başlamıştır. Üç gecenin üstüne Hacı Zihni evden çıkmış, bahçedeki büyük ağacın altına gelerek hareketler yapmıştır. Bu sırada ağacın dallarına gizlenen, Cingöz ve adamlarının göremediği biri ise Hacı Zihni’yi öldürür ve kuyunun içine atar. Buna intihar süsü verir. Başta polis olmak üzere herkes Hacı’nın delirip intihar ettiğini düşünür.

Cingöz asıl olayı görmüş ve bunu Mehmet Rıza’ya bildirmiştir. Mehmet Rıza ise polisteki işinden emekli olmak zorunda kalmış, kendi açtığı dedektifhanesinde çalışmaktadır. Cingöz’ün hikayeyi anlatması ile birlikte Zeyrek olayını incelemeye başlar. Bu konuda ona Cingöz’de yardımcı olmaktadır. Cingöz’ün amacı ise altınlara el koymaktır. İki düşman, ayrı ayrı olayın gizemini çözmeye çalışırlar.

Zeyrek Cinayeti başarılı bir kurguya sahip. Bilinmedik şeyler çıkabiliyor okurken karşınıza. Kısa hikayelere oranla bu tek hikayelik kitaplarda, karakterlere dair daha fazla ayrıntı ile karşılaşabiliyorsunuz. Cingöz Recai 6 olarakta numaralandırılmış. Bu pek kronolojik bir sıralama değil bunu da anlamış bulundum.

Barkod : 9789944148528
Boyut : 13×19 cm
Sayfa Sayısı : 240
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2008
Baskı : 3
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 2.Hamur
Dili : Türkçe


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Zeyrek Cinayeti: Cingöz Recai 6 – Server Bedi / Peyami Safa” için bir yanıt

  1. BURHAN ÇINAR avatarı
    BURHAN ÇINAR

    TEŞEKKÜR EDERİM ÖDEVİME ÇOK YARDIMCI OLDUNUZ BEN ZATEN BU KİTABI OKUDUM ÇOK GÜZEL Bİ KİTAP FAKAT ÖZETİYLE UĞRAŞMAYIM DEDİM

Siz ne düşünüyorsunuz?