Chawu / Chaw

Filmin en büyük özelliği yönetmen koltuğunda, Sisily-2km‘den aklımızda kalan ve sevdiğimiz,Jeong-won Shin bulunmakta. Hikaye ise yine eski uzak bir köy hikayesi. Her biri ayrı ilginç eşsiz karakterler çıkıyor karşımıza bu filmde de. Film her na kadar korku olarak geçse de bu film için korku dememiz biraz zor. Yönetmen ilk filminde olduğu gibi doğallığın içerisine biraz korku unsurları katarak,buna komedi sosu izleyerek filmi kurtarmaya çalışmış. Ancak söylemem gerekir ki ilk film kadar iyi değil.

Öncelikle filmdeki durağanlık izleyiciyi sıkıyor. Korku desek korku öğeleri sıfır, komedi desek komedi öğeleri de sıfır. Filmin büyük bir bölümü bir hikayesi yokmuş edasıyla gidiyor. Aslında bu etkiyi insan üzerinde yaratan, konunun dağınıklığı.

Film, köy kasabasında bir bir cesedin bulunması ile başlıyor. Akabinde Seul’de trafik polisi olan bir memurun gece içerisinde yaşadıklarını görüyoruz. Polis görevi esnasında şiddet uygulayınca soluğu sürülerek, olayların geçeceği küçük kasabaya sürülür. Bu arada kasaba da cinayetler devam etmektedir. Kasabanın yeni polisi, yeni görevine alışmaya çalışırken zor nalar yaşar ve ilginç karakterlerle karşılaşır.

Şunu göz ardı etmemek lazım ki filmde her bir karakter takdire şayan. Tam anlamıyla analiz edilerek oluşturulmuş karakterler. Kasaba bu cinayetlerden konuşurken poliste işin üzerine gider. Ancak onları şaşırtan bir nokta vardır. İki ayrı ceset ayrı ip uçları vermektedir. O ara cesedi görmek isteyen avcı olaya bir başka açıdan yaklaşır ve onları öldürüp parçalayanların bir hayvan olabileceğini söyler. Filmde kimin nerede nasıl olduğunu kestirememizden dolayı algı zorluğu çekiyor ve odaklanma problemi yaşıyoruz.

Olayın bir yabani hayvan tarafından yapıldığı kesinleştikten sonra bir sürü avcı bu küçük köye akın eder. Tabi bunlar içerisinden bu dev yaratığı yakalayanlarda olur. Ülkenin en iyi avcısıdır bu, tabi onun hikayeye dahil olması ile birlikte yaşlı avcıyla didişmelerine de tanık oluruz. Köy halkı yakalandı bitti kutlaması yaparken birden bir sürü yabani dev domuzun saldırısına uğrarlar. Onlardan kurtulmak için bir ekip toplanır ve dağa doğru giderler. Bu arada karakterlerin başından geçenler, tepkileir ve yaklaşımları ekrana gelir.

Chawu tür karmaşası içerisinde sıkışmış bir film. İzleyiciyi içine çekmekte zorlanıyor. Yan hikayeler ve karakterler o kadar fazla ki ana hikayenin ne olduğunun yada bir ana hikaye olup olmadığının farkına varamıyorsunuz. Dev domuzlar göze çok bayıyor ve animasyon olduğu çok fazla belli ediyor kendini. Mantık hataları ise evlere şenlik. Karakterlerin ve domuzların yaptığı hareketler birbirinden çok farklı yapıştırılmış gibi duruyor. İlk cümlelerimde belirttiğim gibi Sisily-2km‘den sonra yönetmenin yapmaması gerektiğini düşündüğüm bir film. Bu filmde Sisily-2km‘de ki kıvamı yakalayamamış taşan kıvamlar ise filmi zora sokmuş.

Yönetmen:Jeong-won Shin

Oyuncular:


Tae-woong Eom Polis Şefi Kim

Yoon Jae-Moon Avcı Baek

Yu-mi Jeong Su-ryeon

Yun-min Jeong Polis memuru

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1198396/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: