Arpointeu / R Point

Yine başarılı bir Kore filmi var sırada. Filmin afişine bakıp savaş filmi olduğunu düşünüp filmi izlemeyi sürekli ertelemiştim. Ancak biraz konusuna göz atınca filmin bildiğimiz savaş filmi olmadığını anladım. Film belki de ilk ordu imajlı korku gerilim filim. Yani bildiğimiz anlamda doğa üstü güçlü, hayalet filmi. Bu bağlamda Koreliler yine bir ilki yapmış diyebilirim.

Filmin yönetmen koltuğunda Coma dizisinden de bildiğimiz Su-chang Kong var. Su-chang Kong aynı zamanda filmin senaristi. Bir diğer nokta ise bu film yönetmenin ilk filmi. İlk film olması itibari ile bazı eksikler var desem yanılmış olmam ama film genel anlamda sürükleyici ve tatmin edici.

Olay 1971 yılında geçmektedir. Vietnam Savaşı’nın sonuna doğru ordu birden bire kaybolan birliklerinden bir telsiz çağrısı alır. Birlik onlardan yardım istemektedir. Sorunlu bir subay olan Choi Tae-in’e birliği bulması için bir ekip toplaması söylenir. Choi Tae-in sekiz kişilik bir grup toplar ve R noktası diye tabir edilen ve Vietnamlılar tarafından kutsal sayılan bir bölgeye doğru hareket ederler. Bölgenin girişinde bir tabelada ise “Ellerinde Kan Olanlar buradan Asla çıkamaz Yazmaktadır.” Choi Tae-in ve ekibi telsiz anonsu gelen yeri bulmaya çalışırlar.

Yolculukları esnasında saldırıya uğrarlar ve saldırıda bulunan kişileri öldürürler. Bunların içinde bir de kadın vardır. Bölgede bir süre ilerledikten sonra garip olaylarla karşılaşırlar. Sanki etraflarında hayaletler dolaşmaktadır. Sonunda bölgenin ortasında boş bir yerde bir bina bulurlar ve  buraya sığınırlar. Ancak burada buldukları kasetler ve gereçler onların korkmasını sağlar. İşin içine bir de Amerikalı askerler girer. Ancak onlarda bura ile ilgili br bilgi vermezler.

Choi Tae-in ve diğer askerler birbirlerinden kopuk oldukları için aslında ekipte kim var kim yok bilinmemektedir ama ekipten askerler eksilmektedir. Bir ara merkezle kurdukları bağlantıda aslında dokuz kişi gittiklerini öğrenirler. Herkes kaybolan yanındaki askerleri hatırlamaya çalışır ve fark ederler ki aslında onlar bulmaya geldikleri bölüğün üyelerindendir. Tabi ekip içerisinde bir kargaşa çıkar. Bu arada Choi Tae-in bölgeye girerken öldürdükleri kadının hayaletini ortalıkta gezerken görmeye başlar.

Film oyunculuk ve görsellik bakımından tatmin edici. Hikaye oldukça özgün olmasına rağmen açıklar mevcut. Senaryo ve kurgu biraz aceleye gelmiş gibi. Aslında üzerinde biraz daha düşünülebilirdi. Müzikler yerli yerinde ne filmin önünde ne de arkasında kalmış. Yönetmenin flash back yaparak olayı tekrar değerlendirmesi bazı bölümlerde bana gereksiz geldi. Film 107 dakikalık süresi boyunca sıkmıyor ve insanı merakta tutuyor. Aslında bu doz küçük oyunlarla daha da arttırılabilirdi. İzlenmesi gerek yapımlar arasında Arpointeu. Kesinlikle tavsiye ederim.

Yönetmen – Senaryo: Su-chang Kong

Oyuncular:

Woo-seong Kam
Choi Tae-in
Byung-ho Son
Jin Chang-rok
Tae-kyung Oh
Jang Young-soo
Won-sang Park
Cook
Seon-gyun Lee
Park
Jin-ho Song
Oh

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0417072/

One comment

  1. Pingback: GP506 | Kişisel Depresyon Anları Film

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: