Excision

İlginç bir film Excision. ‘un ilk film denemesi. IMDB’de aynı isimli bir kısa filmi bulunmakta. Anlaşılan o ki kısa düşünülen ve hayata geçmiş bir projeyi uzatmaya çalışmış. Filmde bu aksaklıklar durağan sahnelerin çoğunluğunun bu sebepten kaynaklandığını düşünüyorum.

Filmin akılcı ve güzel bir afişi var. Ancak filmin afişi kadar iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. Film sanat yönetimi açısından başarılı diyebilirim. Ancak kan ve hayallere dayalı film emsallerini düşündüğüm de beni pek tatmin etmedi.

Pauline ergenlik döneminde bunalımda olan bir gençtir. Bakımsız bununla birlikte lafını esirgemeyen bir tiptir. Pauline’in ailesi de bir tuhaftır. Kardeşi ak ciğer kanseri, annesi sıkıcı ve tutucu, babası sessiz ve bu sessizlikten dolayı sinir bozucu biridir. Pauline’in amacı ünlü bir doktor olmaktır. Doktor olup kardeşini ameliyat ederek kurtarmak. Bu konuda araştırmalar yapar. Ameliyat konusunda kendisini geliştirmeye çalışır.

Bu esnada Pauline’in fantezilerine de tanık oluruz. Fantezileri kan ve şiddet yüklüdür. Film görsellik olarak iyi, oyunculuklar da başarılı ama bunun dışına pek bir şey vermiyor.  Hikaye kızın bunalımını sapkınlığa geçiş dönemini anlatıyor ve bunda bir nevi başarılı olmuş.

Film gore film izlememiş olanlar için sarsıcı etki bırakabilir ama buna alışık izleyenler için sadece sıradan bir film. Bol kanlı sahneler sanki biraz filmin etkisini arttırmak için kullanılmış. Çoğu yerde bu fantezileri gereksiz buldum. Filmde dua sahneleri en başarılı sahnelerdi.

Filmi çoğu zaman yüzünüz gülerek izliyorsunuz. Bu da filmi nasıl izlemeniz konusunda izleyeni tereddütte bırakıyor. Filmdeki bu Türk karmaşası yada işlenişten kaynaklanan sorun beni rahatsız etti. Film zaten korku yada gerilim olarak değerlendirilemezdi ama bir yerlerde sezemediğim bir sıkıntı vardı.

Hikaye bir yerde iyi gibi ilerlerken finalin bıçak kesmiş gibi yapılması da cabası. Hikayenin gidişinden finalin ne olduğunu tahmin edebiliyorsunuz ama yinede finalin oldu bittiye getirilmesi filmin mevcut akışını da sekteye uğratıyor. İzlenmesi çok gerekli olan bir film değil kanımca.

Yönetmen – Senaryo: 

Oyuncular:

Pauline
Phyllis
Grace
Bob
Adam
William

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1984153/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: