Sis ve Gece

Ahmet Ümit romanlarını okumaya başlamışken birde romanların film uyarlamasını izleyeyim dedim. Sanıyorum bu Ahmet Ümit kitaplarının ilk sinema uyarlaması. Baştan söyleyeyim keşke hiç uyarlamasalarmış daha iyiymiş. Bilhassa romanını filmi izlemek için okumamıştım ve doğru yapmışım. Şimdi bile filmi izlerken kahroldum romanı okusaydım ne olurdum bilmiyorum.

Oyuncu kadrosu iyi olmasına rağmen yönetmen nasıl olmuşta bu oyuncu kadrosunu bu kadar başarısız bir şekilde yönetmiş anlayamadım. Zaten romanın bir kurgusu var. Az çok Ahmet Ümit romanlarını üslubunu da bildiğimden kendisinin böyle bir kurgu yapacağını düşünmüyorum. Ancak yönetmen hikayeyi almış resmen boş bir hale getirmiş. Ne bir merak uyandırıyor izleyende ne de aksiyonundan dolayı izleyiciyi içine çekiyor.

Görüntü yönetmeni de keza iyi iş çıkaramamış. Tamam dönem doksanlar belki ama bu kadar mat renk kullanmanın anlamı ney çıkaramadım. Kullanılan müzikler yersiz ve kötüydü. Hatta bir çok yerde diyaloglar bile anlaşılmıyordu müzik ve ses yüzünden. Bir süre sonra da insanı rahatsız etmeye başlıyordu.

Filmi izlerken sanki romanın sadece bir bölümünü almışlar gibi gördüm. Çok kısıtlı bir hikaye kısır döngü içindeydi sanki. Bunda kurgunun etkisi büyük. Hiç bir şeye odaklanamıyorsunuz. Sürekli yapılan flash backler hikayeye bir şey katmazken gereksiz aşk zırvalıklarıyla olması can sıkıyordu. Film bittiğinde ne olduğunu ne bittiğini anlamıyorsunuz. Sadece final sizi şaşırtıyor ama finale gelene kadar  ne olup bittiğini çözemiyorsunuz. Biraz siyaset, gizli örgüt falan filan derken hikaye hiç bir konuda açıklayıcı ve tatmin edici olmuyor. Film polisiye mi, romantik mi bir yere konduramıyorsunuz.

Sedat gizli servis elemanıdır. Sedat zor anlar yaşamaktadır. Bir süre önce amiri ve arkadaşı Yıldırım öldürülmüş ve onun şokunu atamamıştır. Bunun teşkilat içinde bir oyun olduğunu  düşünmektedir. Aşk hayatı da iyi değildir. Evli ve iki çocuk babası olmasına rağmen komşularının kızı Mine ile ilişki yaşamaktadır. Bir gün Mine habersizce ortadan kaybolur.

Sedat, hem sevgilisini ararken hemde komşusu olduğu için onu aradığını söylemektedir etrafa. Tabi bu araştırmalar doğrultusunda kız ile ilgilide bir şeyler öğrenir. Tabi tüm bu durumlar kızın ortadan kaybolması takipler onu gözetmen olduğu operasyona yönlendirir.  Ve bu operasyonun da Mina ile bağlantısı vardır.

Özetlemek gerekirse ki aslında bir şey yok özetlenecek berbat bir uyarlama Sis ve Gece. Keşke hiç yapılmasaymış. Ben izlemeyin derim.  Umarım daha düzgün bir şekilde çekilir film.

Yönetmen: 

Senaryo: ,  

Oyuncular:

Sedat
Mine
Madam Eleni
Ismet
Melike
Mustafa

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0903021/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Sis_ve_Gece

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: