Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Aleminde

Öncelikle filmin devamının geleceği cümlesiyle başlayalım. Film bariz benim devamım var edalarıyla son buluyor. Bununla birlikte, komedi omaya çalışan bir film. Bunu da mevcut dizileri germeye çalışarak yapıyor. Kanallarımızda envayi çeşit delikanlı ağır abiler dolanırken, sinema sektörünede de bir delikanlı oluşturma çabasıyla girilmiş işin içine. Aslında bir dizi olsaydı sanki daha başarılı olurdu izlenimi yarattı bana.

Klasik konusu ve iyi kadrosuyla çıkıyor film karşımıza. Tabi filmdeki soru işaretleri saymakla bitmez, ancak karakterin diyaloglarındaki kafiyelerin üzerinde durarak dikkat çekmek istemişler. Aslına bakarsak göndermeye çalışmalar dışında komik bir şeyde yok.

Durul küçük yaşta işlemediği bir suç yüzünden hapse girmiştir. Öldürdüğü kişi de öyle yabana atılacak biri değildir, İstanbul’un en büyük mafyasıdır. Tabi yaptığı işin kendisi de pek farkında değildir. İçeri ilk girdiğinde kimseyi öldürmediğini söylediğinde hor görülür. Bunu görünce jeton düşer ve ben öldürdüm diye hava atmaya başlar.

Aradan yıllar geçmiştir. Bizim Durul içeride Deli Dumrul olmuştur. Hayatın feleğinden geçmiş çıktığında ise hayatı kendi feleğine sokacaktır. Ancak içeriden çıkar çıkmaz askere alınır. Doğuda görevini başarılı bir şekilde yerine getirdikten sonra, tam anlamıyla serbest kalır. Tabi evine döndüğünde kendine bütün planlarını uygulamaya başlar. Her türlü tersliğin karşısındadır Deli Dumrul, haraççılara, karısını döven kocalara, aklınıza gelen her şeye kendi çapınca çözüm bulur.

Bu arada hayat şartları ona bir mafya babasının kızını koruma görevi verir. Katıksız delikanlımız şartlarını kabul eder, azgın şımarık kızın korumalığını kabul eder. Tabi her ne kadar iyi eğitimli bu sosyetik kızlar didişseler de arada bir aşk başlar. Tabi bu durum mafya babasının işine gelmez ve bağlantıyı keser. Bir diğer mafya babası olan asıl katil ile de haraç yüzünden anlaşmazlık çıkar.

Tabi bir yanda kız bir yanda haraç işi, Deli Dumrul işe burnunu iyice de soktuktan sonra, iki mafya babası Deli Dumrula tuzak kurar. Replikler kamyon, minibüs arkası yazıları kıvamında, hatta sırf bu sözler için, yakın plan deli dumrul çekimleri mevcut.

Senaryo basit demiştim. Kurgu da aynı şekilde bazı fireler mevcut Nasıl birleştirsek deyip havada kalan sahneler var. Kamera kullanımına gelince hem anlatıyorum hem oynuyorum edası verilmek istenmiş ama başarılı olduğu söylenemez. Yani baş karakter ne filmin içinde ne dışında, bir aitsilik mevcut.

Filmin başında devamını çeker demiştim ya reyting durumuna göre, filmin sonunu bitirmişler. Dumrul içeri giriyor ama mesajını vermeden de yapmıyor bu işi. Kesinlikle zaman kaybı olduğunu düşündüğüm bir film. Basit göndermelerle, ucuz delikanlı ayakları tutar mı, tutarsa devamı gelir mi kıvamında bir film.

Yönetmen: Oğuz Yalçın

Senaryo:Fatih Yıldız

Oyuncular:


Atıf Emir Benderlioğlu Dumrul

Sema Öztürk Fatos

Arzu Yanardağ Canan

Tarık Pabucçuoğlu Can Baba

Fatih Yıldız Reis

Mustafa Üstündağ Hüsnü Baba

İncilay Şahin Fidan

Nurhan Yilma Naciye

Şenol İpek Cenk

Esra Yaman Esma

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1587135/

http://www.sinemalar.com/film/48190/Deli-Dumrul-Kurtlar-Kuslar-Aleminde/

Yorumlar

“Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Aleminde” için 3 yanıt

 1. zoits avatarı

  o pavyonda o kızların ne işi vardı onu merak ediyorum ben hala:)psikolog kalkıyor pavyona gidiyor:)

  1. kişisel depresyon anları avatarı
   kişisel depresyon anları

   ben oraya takılmadım bile o kadar taksam oo film bitmezdi…

 2. ilker avatarı
  ilker

  Filmde ergenekon dan içerde olan birinin hayatına benzetilerek bazı mesajlar verilmeye çalışılmış. Filmin sonundaki “daşları bağlamışlar köpekler serbest, eşkiya düze inmiş yiğitler derdest. İmama bozulup, bozmayız abdest, gün gelir bu hesap görülür elbet!” cümleleri anlamasını bilenlere çok ciddi mesaj veriyor. Zaten memleketin mevcut halinde böyle mesaj veren bir filme zengin yapımcı bulmak neredeyse imkansız isteseler bile cesaret edemezler. Sınırlı imkanlarla da film ancak bu kadar olur. Bence izlenilir…

Siz ne düşünüyorsunuz?