Haeundae / Tidal Wave

Felaket filmi olarak izlediğim sayılı Kore filmlerinden Haeundae (해운대). Koreliler böyle film pek çekmiyorlar yada bana pek denk gelmiyor (olsa kaçırmam aslında). Artık çekenden midir bilinmez ama bu film bekleneni verememiş. Sadece siz felaket filmi çekmeyin diye genellemek istemiyorum. Gerek oyunculuk, gerek senaryo, gerekse kurgu ve diyaloglar açısından film geçersiz not alıyor benden.

Öncelikle filmin konusu çok sıradan. Bir sahil kasabası, geçmişin bazı olaylarının izleri yaşanırken, tsunami olur. Bu arada tabi bir bilim adamı olayı haberdar eder ancak inandıramaz kimseyi bir türlü. Bu arada tabi, bilim adamımızın birden yerinin yükselmesi, ailevi sorunları ve onları kurtarmasını konu alan bir senaryo görüyoruz karşımızda

Filmin ilk yarıları sıradan konusu ile geçerken insanı biraz sıkmıyor değil. Komedi, dram harmanı yapılmaya çalışılmış, kısmen de başarılı. Filmin bir çok kısmına bilimsel veriler kullanılmış. Ancak filmin ilerleyen dakikaları mantık hataları ile dolu. Bu sebepten dolayı film tüm cazibesini yitirdi gözümde. Yönetmen bazı küçük ayrıntıları vermeyi iyi başarmış. Tabi bu ayrıntılar dram yönü ağır olanlar. Tabi birde efektleri takdir etmek lazım. Bazı yerlerde ufak tefek sırıtmalar olsa da oldukça başarılı efektler.

Köprü üzerinde yaşanan ölüm döngüsü, tektir ettiğim döngülerden. Film burada bir felakette onlarca kişi öldürseniz bile tek kişi kurtarsanız bile kahraman olursunuz gönderisini yapmış. Sanıyorum senaryo yazım aşamasında, parça parça düşünülmüş, alt yapıdaki eksiklik, havada kalan sahne ve diyalogların nedeni bu. Bu kadar yapıcı olmayan eleştirime rağmen film izlenmez mi? Aslında izlenir, filmin yarısını atlattığınız takdirde diğer yarısı çok hızlı geçiyor.

Konusu hakkında bilgi verdim ancak biraz daha açmak gerekirse;Busan şehrine bağlı sahil şeridinin en uğrak noktalarından biri olan Haeundae’de geçmektedir film.  Haeundae’nin yerlisi Man-sik, dört yıl önce açık denizde yaptıkları balık avında tsunami ile karşılaşmış, ve yakın arkadaşını kaybetmiştir. Bundan kendini de sorumlu tutmaktadır. O günden sonra açılmamıştır. Annesi ile birlikte bir deniz ürünleri restoranını işletmektedir. Ölen arkadaşının kızı Yeon-hee’ye ise hem aşıktır hemde ona karşı sorumluluk hissetmektedir. Yeon-hee’de yıllardır Man-Sik’e aşıktır. Sonunda Man-Sik teklifinin kabul olaağpğından cesaret alarak Yeon-hee evlilik teklifi yapar.

Man-sik’in erkek kardeşi sahil güvenlik görevlisi olarak çalışmaktadır. Günün birinde boğulmakta olan bir Seullü zengin bir kızın hayatını kurtarır. Kız o günden sonra çocuğun peşini bırakmaz. İlişkileri ilginç bir şekilde şiddet odaklı gelişir. Hayat kasaba yerlileri için sıradan akmaktadır.

Bu arada jeolog ve tusunami uzmanı Kim Hwi, Doğu Denizi’nden 2004 yılında Hint Okyanusu’nda oluşan tsunamiye benzer faaliyet sismik sinyaller alır. Kim Hwi’nin tüm uyarılarına rağmen, Afet Önleme Dairesi bu olayın çok büyütülecek bir şey olmadığını ve zarar vermeyeceğini ileri sürer. Ancak Kim Hwi’nin söyledikleri doğrudur. dev tsunami olduğu gibi kasabaya yaklaşmaktadır. Kendiside bu kasabaya olayları incelemeye ve insanları uyarmaya gider. Orada bir kültürel etkinlik düzenleyen uzun zamandır görmediği eski karısıyla karşılaşır. Aynı zamanda onun babası olduğundan habersiz kızını da görür. Burada Kim Hwi’nin aile ilişkisine de küçük bir göz atmış oluruz.

Tabi tsunam, 800 km kızla yaklaşırken artık yapacak bir şey yoktur. Bütün şehir yerle bir olur. Bu dalgayı atlatan atlatır ama akabinde gelecek dalga, herkesi zora sokacaktır.

İlk bölümde sıradan olaylara duygusal yaklaşırken, ikinci bölümde ise tam anlamıyla bir aksiyon mevcut. Tabi filmde başta anlattığım hikayelerin yanı sıra bir çok yan hikaye de son buluyor. Peki bu dev dalgalardan kurtulan var mı. Tabi izleyip görmek lazım…

Yönetmen ve Senarist: Je-gyun Yun

Oyuncular:

Ji-won Ha Gang Yeon-heui
Nicole Dionne Yeon-Hee
Jeong-hwa Eom Lee Yu-jin
Joong-Hoon Park Kim Hwi
Kyung-gu Sol Choi Man-shik
Jae-ho Song Choinin amcası
Min-gi Lee

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1153040/

http://en.wikipedia.org/wiki/Tidal_Wave_%28film%29

http://www.hancinema.net/korean_movie_Haeundae.php

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: