Hammer Of The Gods

2013 yapımı filmin yönetmen koltuğunda  bulunmakta. Filmin yönetmeni ve hatta senaristi  bir çok İngiliz televizyon dizisinde iş yapmışlar. Tabi ben hiç birini izlemedim. Her biri de bu filmin edasındaysa açıkçası izlemeyi de düşünmüyorum.

Film hakkında iyi şeyler yazmayacağım. Aslında film hakkında bir şeyler yazma konusunda da tereddütteydim. Ancak yine üç beş okuyucum için elimi taşın altına soktum ve bu sıkıcı tahammülsüz filmi izleyerek filmi kaleme almaya (klavyeye almaya veya) başladım. Tabi filme anlatacak çok şey olmayınca bu şekilde yazıyı doldurmak için yapılan geyikte cabası. Olsun bin küsürüncü filmimizde Hammer Of The Gods olsun.

Filmin süresi 99 dakika ve bu sayede siz 99 dakikalık işkenceye kapak açmış oluyorsunuz. Aslında filmin afişine baktığınızda sizi iyi bir filmin beklediğini düşünüyor ve aksiyon dolu sahnelerle filmin geçeceğini düşünüyorsunuz öyle de olmuyor. Aksiyon sahneleri az çok var ama hiç birinde estetik yok. Çekimler oldukça yavan. Kamera oyunu bile yok sizi meraka sevk edecek. Tabi filmin ana hikayesini destekleyecek hiç bir düzgün diyalog hiç bir kurgu yok. Tabi bunlara boş oyunculuklarda eklenince film sıkıcı olmaktan öteye geçmiyor.

Film AD 871 yılında geçiyor. Vikinglerin kralı Bagsecg, Saxon direnişine karşı ordusunun başındaydı. Vikingler’in ve Saxonlar’ın arasındaki şiddetli çatışmalar Orta İngiltere’yi tehlikeli bir bölgeye dönüştürür. Vikingler’in Britanya’ya olan baskısı duraksayınca Kral Bagsecg denizaşırı ülkelerden takviye kuvvetleri çağırır ve bu yeni ordunu başında da küçük oğlu Steinar vardır. Tabi bu anlatılanlarla film daha etkiliymiş gibi gözüküyor ama bunlar filmin açılışında geçen yazı bulutundan başka bir şey değil.

Kral Bagsecg hastalanmıştır ve ölümü yaklaşmıştır, Steinar’a diğer kardeşlerini öldürmesi için bir fırsat verir ama Steinar bunu yapmaz bunun üzerine babası ona krallığın başına geçmesi için büyük abisi Hakan’ı bulup eve getirmesini ister. Steinar yanına güvendiği bir kaç adamını alır ve yola koyulur. Filmde bu yola koyulma hikayesini anlatır. Çayır çimen gezerken üç beş kişi ile savaşırlar. Yanlarına filmdeki erkek egemenliğine son verecek birde kız bulurlar.

Gezi esnasında Steinar abisi Hakan’ı bulur. Hakan bir topluluk içerisinde kendini tanrı ilan etmiş yaşamaktadır. Kardeşi ile birlikte burada annesini de bulmuştur. Ancak Steinar’in hesabı pek uymaz. Hakan tanrılığını sürdürmek için Steinar ile kavgaya turuşur ve onu öldürmek ister. Tabi Steinar kolay lokma değildir.

Film bundan ibaret. ne diyaloglardan bir şey anlıyorsunuz ne de aksiyondan. Zaten izlerken sıkıcı olan film bittikten sonda kendinizi mutlu hissetmenizi sağlıyor. Yinede ben yanından bile geçmeyin derim.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Steinar
Hagen
King Bagsecg
Hakan
Astrid
Ivar

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2193418/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: