Películas para no dormir: La habitación del niño

Películas para no dormir serisinden başarılı bir film de La habitación del niño. Películas para no dormir İspanya’nın meşhur korku serisi. Seride 6 film bulunmakta. (sanıyorum daha önce bununla ilgili bir şey yazmadım.) Bu filmin adı ise La habitación del niño. Yani Bebek Odası. Filmin yönetmeni ise The Oxford Murders‘tan da bildiğimiz Álex de la Iglesia. Zaten yönetmen bu filmden sonra The Oxford Murders’ı çekmiş. 

Film oldukça başarılı bir konuya sahip ve izlerken insanı geriyor. Her dakikasında gerilim dozunu arttırıyor. Yalnız hikayede bazı tutarsızlıklar ve açıklar mevcut. Bir de oyunculuklar sanki bana olmamış gibi geldi. Burada erkek oyuncu biraz durumu kurtarır durumda ama yine beni tatmin etmedi. Aslında bu iki öğe tamamlandığı taktirde çok iyi bir gerilim filmi çıkacaktır karşımıza ama film buna rağmen izlerken insanı germeye yetiyor.

Filmin konusu oldukça sıradan diyebiliriz. Daha önce bu filmlerin onlarcasını belki de yüzlercesini izledik ancak bu filmin işlenişi oldukça başarılı. Büyük bir evin hayalini kuran çift kelepir bir ev bulurlar ve evi satın alırlar. Başlarda evin neden bu kadar ucuz olduğunu sorgulamazlar ama bir süre sonra evde garip bir şey olduğunu fark ederler. Hikaye de bu bildiğimiz klasik konunun üzerine kurulur.

Juan ve Sonia bebeklerinin odasından garip bir ses duyarlar. Bu seslere itimat etmezler ama bebeklerini dinlemek içinde bir bebek dinleme cihazı alırlar. Cihazı kurduklarında bebeğin odasından bazı konuşma sesleri geldiğini be bebeğin kendi kendine güldüğünü duyarlar. Odaya gittiklerinde ise kimseyi bulamazlar. Polis aranır eve alarm takılır ama sonuç çıkmaz. Juan bebeği izlemek için portatif bir kamera sistemi alır ve kurar.

Bir gece uyanır ve bebeğin başındaki sandalyede bir siluetin oturduğunu görür. Apar topar bebek odasına gider ama kimseyi göremez. Bebeği alır. Elindeki bıçak eşi Sonia’yı korkutur. Juan olayı izah eder ama mantıklı bir açıklama da olmadığından Sonia bebeği de alarak evi geçici bir süre terk eder. Juan ise elinde bebek izleme kamerası ile ortalığı dolanmaya başlar. Kamera ile gördükleri ile gözle gördükleri birbirinden farklıdır.

Sahneler oldukça basit ve özel efektsiz çekilmiş. Her şey dozunda bırakılmış. Belki de filmin izlerken germesinin tek sebebi bu. Her şey göze doğal gelince insan bundan etkileniyor. Ne ses efektleri nede görsel efektler gözümüze sokulmamış, iyi bir izlenim yaratıyor. Filmde devam edebilirim aslında diyerek fazla uzatmadan bitiyor. 77 dakika olan filmin süresi aslında uzunda olsa izlenir kıvamında ama bu şekil bitmesi iyi olmuş.

Ben filmin yeniden çevrimini aslında bekliyorum. Daha iyi bir görüntü kalitesi senaryodaki açıkların ve küçük hataların kapatılmasıyla iyi bir film olarak tekrar karşımıza çıkabilir. Senaryoda soru işareti olan çok nokta var.

Özetlemek gerekirse, başarılı bir gerilim filmi La habitación del niño. Bir kaç sahnesiyle korkutmayı başaran genel gerilim sahneleri ile standardın üstünde seyir zevki yüksek bir film. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Yönetmen: Álex de la Iglesia

Senaryo: Jorge GuerricaechevarríaÁlex de la Iglesia

Oyuncular:

Javier Gutiérrez
Juan
Leonor Watling
Sonia
Sancho Gracia
Domingo
María Asquerino
María
Antonio Dechent
Fernández
Terele Pávez
Mujer de Domingo

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0430164/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?