IRIS / Iris The Movie

Iris uzun zamandır izlemeyi beklettiğim diziler arasındaydı. Biraz gözüm korkmuştu. 20 bölüm birer saatten yirmi saati diziye bağlamak açıkçası o dönem itibari ile pek mantıklı gelmemişti bana. Yaz döneminin girmesi ile hiç bir şey yapmak istemeyen bünyeye bu dizi iyi gelir dedim. Dizi hakkında yorumları okuyunca Güney Kore’nin en bütçeli dizisi olduğunu gördüm. Bununla birlikte ardından bir film çekilmiş geçtiğimiz sezon itibari ile de ikinci sezonu televizyonda boy göstermiş. Bununla birlikte dizinin devamı niteliğinde farklı isimde diziler de çıkmış ortaya. Bu merak sebebi ile diziyi izlemeye hatta dizi ile bağlantılı tüm seriyi izlemeye başladım.

Dizinin aksiyonu bol ve Kore dışında da çekilmiş. Bütçenin fazla olmasının sebebi bu. Bu aksiyon içine K-dramaların olmazsa olmazı romantizmi de başarılı bir şekilde eklemişler. Genel hatlarıyla bir değerlendirme yapıp hikayeyi anlatmaya başlayayım. Hikaye oldukça mantık dışı ilerliyor. Dizide Kore ajanlarının her birinin bir süpermen olduğuna tanık oluyoruz. Bununla birlikte dizi boyunca mantıksız bir çok olayla karşı karşıya kalıyoruz. Eğer dizinin komplesinde bir mantık ararsak yanına yaklaşmamak gerek. Arık K-dramalarda alıştığımız sahneler arasındaki devam sorunu bu dizide de mevcut. Oyunculuklar fena değil. Dram yönü iyi tutulmuş aksiyonun içerisinde fazla abartmamışlar. Dizi genel olarak kendi sorularına cevap veriyor ama yine de finale doğru başka sorularla çıkıyor karşımıza. Yani dizi soru işaretleri ile bitiyor.

Çok yakın arkadaş olan Hyeong-Jun ve Sa-Woo , Güney Kore ordusunda özel bir timde görev yapmaktadırlar. İkisi de oldukça yetenekli askerlerdir. Hyeong-Jun aynı zamanda bir üniversitede eğitim görmektedir. Burada derslerine katılan Choi Seung-Hee’ya aşık olur. Tabi o günden sonra gözleri bir şey görmez. Sa-Woo ise eski bir tanıdığıyla içmeye gider burada adamın sekreterini görür ve aşık olur. Aslında her ikisi de aynı kadına aşık olmuşlardır ancak bundan haberleri yoktur. Bir gün apar topar götürülüp işkenceye maruz kalırlar. Kendilerine gelip oradan kaçmaya teşebbüs ettiklerinde NSS adında Kore devlet başkanın bile bilmediği bir teşkilatın seçmelerine katıldıklarını öğrenirler. Hyeong-Jun ve Sa-Woo NSS’e katılmaya karar verir. Sa-Woo’nun tanıdığı ve Seung-Hee’de NSS’dedir.

Olaylar ilerlerken Hyeong-Jun ve  Seung-Hee birbirleirne aşık olurlar. Bu esnada Hyeong-Jun NSS başkanı Baek San tarafından gizli bir göreve gönderilir. Görev Kuzey Kore halk temsilcisini öldürmektir. Hyeong-Jun görevi başarıyla yerine getirir ama Baek San onu gözden çıkarmıştır. İşini bitirmesi için Sa-Woo’yu gönderir. Bu sırada Kim Sun-Hwa adında Kuzey Kore ajanı da Hyeong-Jun’nun peşine takılır.

İşte yirmi bölümlük birer saatlik dizi bu şekilde kim kimi yakaladı kim kimi yakalayacak şekilde devam ediyor. Tabi en yakındaki adamın aslında terörist başı çıkması Bir yerde Kuzey Kore ile Güney Kore’nin birleşme çabası, edilen yeminler, kendini aklamaya çalışan insanlar derken dizi bitiyor. Bazı nedenlerden ötürü bir araya gelen  Hyeong-Ju ve Kim Sun-Hwa’da, Kim Sun-Hwa’nın Hyeong-Ju’ya aşık olmasıyla bağlanır. İkili kendilerini aklamak için bir çabaya girişirler.

Finalde Hyeong-Ju kendini aklar, Sa-Woo ve diğerlerinden paçasını kurtarır Seung-Hee ile birilikte görevi bırakır ve evlenmeye karar verirler. Tam Hyeong-Ju yüzük alıp yola koyulduğu sırada öldürülür ve dizi bu şekilde kim vurduya giden Hyeong-Ju’yu düşündürerek  biter. Açıkçası her şey mutlu sonla bitecek sanıyordum. Final biraz yanılttı beni.

İşte burada biraz karışıklık yaşandı. Hyeong-Ju kim tarafından öldürüldü belli değil. Derken Filmi de olduğunu bilen ben bu sorunun yanıtını filmde bulma umuduyla filmi izlemeye başladım. Ancak filmde ne göreyim. Bizim dizilerde arada bir yapılan kolaj bu filmde filmde yapılmış yeni sadece iki üç sahne var onlarda tam anlamıyla kafa karıştırmalık. Her şey dizi ile paralel giderken birden karakterler ve ölüm şekilleri değişiyor filmde. bu da tamamen saçma bir hal aldırıyor iki yapıma da. Hele finalde çok merak ettiğim Hyeong-Ju’nun ölümünün Kim Sun-Hwa tarafından öldürüldüğünü görmemle pes dedim. Film kesinlikle yayınından geçilmemesi gereken bir şey olmuş.

Özetlemek gerekirse, dizi izlenilebilir. Yer yer yavaşlayıp tekrara düşse de, bölüm sonu ve bölüm başlarındaki aksiyon izlettiriyor kendini. Belirttiğim gibi filmin yanına da yaklaşmayın.

Yönetmen: Yang Yun-HoKim Kyu-Tae

Senaryo: Kim Hyun-JoonJo Kyu-WonKim Jae-Eun

Oyuncular:

Lee Byung-Hun
 Kim Hyeon-Jun
Kim Tae-Hee
 Choi Seung-Hee
Jeong Jun-Ho
 Jin Sa-Woo
Kim Seung-Woo
 Park Cheol-Yeong
Kim So-Yeon
 Kim Sun-Hwa
T.O.P
 VICK

Linkler:

http://asianwiki.com/IRIS

http://asianwiki.com/IRIS:_The_Movie

http://www.imdb.com/title/tt1757202/

http://en.wikipedia.org/wiki/Iris_(TV_series)

One comment

  1. Pingback: Athena Goddess of War / Athena Goddess of War The Movie | Kisisel Depresyon Anları Film

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: