Kutsal Damacana 2 – İtmen

İlkinin başarısından sonra ikincisini yapmaya koyulmuş ekibin Kutsal Damacana tabiri ile sıçış filmi, Kutsal Damacana 2 -İtmen. Arkadaşlar, esnek Türkçemi kullanarak kurt adam tamlamasına geni bir tabir getirerek, itmen demiş ve bunu isim olarak ta koymuşlar. Her halükarda bu sözcük öbeğine bir lafımız yok. Asıl lafımız filmin anlam veremediğimiz senaryosuna.

Kahramanımız Fikret, ilk filmde şeytan çıkarmayı tecrübe etmişti. İkinci filmin hemen başında ise Fikret’in Diablo, ile olayı pişirip kanka seviyesine getirdiğini görüyoruz. Hatta Diablo’nun, elinden onu çıkara çıkara, harçlığını çıkardığına bile şahit oluyoruz. Ancak Fikret Diabloya yamuk yapınca bu kankalığın sonu geliyor ve Diablo, Fikret’in göte gözü dikiyor.

Filmin ilk beş dakikası ilk filmden alıntılarla geçerken, Fikret hayatına devam etmeye çalışırken, diğer beş dakika ise yukarıda anlattığım olayda geçiyor. Sonra Hindistan açıklarında bir gemi görüyoruz, akabinde  bu gemiye korsanların saldırısını ve Fikret’in suya atladıktan sonra manastıra taşınmasını görüyoruz. Tabi manastırda birde Ferrarisini Satan bilge var ve kendisi Türk.

Tabii Fikret manastırda ortalığı karıştırınca, iki Türk manastırdan atılır ve İstanbul’a dönerler. Bundan sonra işler bu ikili etrafında döner. Tabi Müjdat karakterini de unutmamak lazım. Ortamına dönen Fikret hemen turnayı gözünden vurmak için Müjdat’la işe girişir. Haciz ile el konulmuş, pahalı eşyaları ucuza alıp pahalıya satmakla köşeyi dönektir amaçları. Ancak ortaya çıkan bir mafya bizimkilere bıraka bıraka, lanet bir tablo bırakır.

Fikret’in memlekete döndüğünü öğrenen Diablo ise bu tablo aracılığı ile Müjdat’ın içine girer ve onu kurt adam yapar. Kurt adamın görevi ise Fikret’in ırzına geçmektir. Bu arada Fikret konuk olduğu ailenin başına da bela getirecektir.

Amerikan filmlerinin tüm klişelerini bulabileceğimiz bir film çıkmış ortaya. Göndermeler o kadar abartılmış ki, konuların birbirine bağlanması, zorlaşmış. Tüm hikaye havada kalmış. Sanki film geneline baktığınızda skeçler bütünü karşımıza çıkmış. Senaryoda diyalog eksikliği var. Ha küfür etmeyi diyalog sanıyorsak başka, tamam küfüre de karşı değiliz de olması gerektiği gibi en azından ilk filmde olduğu gibi olsaymış iyi olurmuş.

Filmde gülünecek sahne var mıydı? Evet aslında ben ilk bölümde Diablo ve Fikret’in diyaloglarına göldüm. Ah unutmamak gerekir ki filmde, kahkahaya boğacak bir film değil. Zaten filmin asıl karelerini fragmanda görüyoruz. Yani kurt adamla dans sahnesi. Onun haricinde filmde bir şey yok.

Beni hayal kırıklığına uğratan bir ikinci film oldu. Gereksiz bulduğum, bir çırpıda biten,, olayların dağınıklığından dolayı odaklanmayı başaramadığınız, ancak “Muratgilin damından” türküsünün remiksi ile gönlümde taht kuran filmdir.  Vakit olmadığı takdirde izlenmesine gerek duyulmayan filmdir.

Yönetmen: Korhan Bozkurt

Senarist:Şafak SezerKaan ErtemSoner GündaySuat özkan

Oyuncular:


Aydemir Akbas Selahattin

Eris Akman Eris

Ferhat Göçer Ferhat

Ferhat Guzel Ferhat

Tugba Karaca Melis

Sener Kokkaya Bas Rahip

Yildirim Memisoglu Artin

Bekir Ozturk

Serkan Sengul Serkan

Safak Sezer Fikret

Güzin Usta Sengul

Mustafa Üstündag Kurt Adam

Linkler:

www.kutsaldamacana2.com/

http://www.sinemalar.com/film/33120/Kutsal-Damacana-2-Itmen/

http://www.imdb.com/title/tt1570619/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?