The Ring Virus

 링(링 바이러스

1998 yılında Hideo Nakata‘nın, Kôji Suzuki‘nin Ringu romanını uyarlaması ile birlikte alevlenen Uzak Doğu korku sinemasında aynı romanın bir başla uyarlaması da Nakata’nın Ringusundan bir sene sonra çekilen, yönetmen koltuğundaysa Koreli yönetmen Dong-bin Kim‘in oturduğu The Ring Virus. The Ring Virus’u Ring ve onun birebir Amerikan uyarlamasından ayıran en önemli özellik ise, kitabın asıl hikayesine olabildiğince sağdık kalması. Yani bu film için kitabın bire bir çevrimi diyebiliriz.

Filmde karakterler tanıdık olunca ve aynı kitaptan uyarlandığını bilince insan büyük bir beklentiye giriyor. Tabi çıtayı yükselten Nakata’nın Ring’inin bu filme hiç uğramamış olması hayal kırıklığı. The Ring Virus, biraz daha psikolojik ve sosyolojik olarak olaya yanaşmış. Kitabında konusu olan çift cinsiyetlilik, Nakata’nın Ring’in deki gibi göz ardı edilmemiş. Tabi işin içerisinde bir de ensest var. Yani film tabuları zorlayan bir film.

Konuya girmeyeceğim zaten ana hatları ile koyu herkes biliyordur. The Ring Virus bana oyunculuk ve çekim açısından biraz amatörce geldi. Ring’den sonra çekilmesi ve korku öğelerinin Ringin yanında zayıf kalması cabası tam anlamıyla hayal kırıklığıydı benim için. Düşünülen kasvetli ortam yaratılmaya çalışılırken, film yer yer insanı sıkıyor. Bu filme adaptasyon sorununu oluştururken filmin bir çok önemli noktasını kaçırıyorsunuz.

Efektler başarılı değil. Video kasetteki film, Sadako’nun (belirtmek gerek ki kendisinin Kore adı var filmde) televizyondan çıkma sahnesi beklentimi doruğa çıkarmıştı ancak hevesim kursağımda kaldı. Diğer karakterlerin ölüm sahneleri de başarılı değil…

Film sadece kitaba sağdık kaldığı için izlenilebilir. Ancak herkesin izlediği Nakata’nın Ring’inin verdiği etkiyi beklememek lazım.

Yönetmen: Dong-bin Kim

Senarist: Kôji Suzuki (roman), Dong-bin Kim

Oyuncular:

Eun-Kyung Shin
Sun-ju
Seung-hyeon Lee
Jin-yeong Jeong
Choi Yeol
Chang-wan Kim
Doona Bae
Eun-suh

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0289424/

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Ring_Virus

Yorumlar

“The Ring Virus” için bir yanıt

  1. […] Her halükarda tüm aramalar bu 2012 yapımı filme çıkıyor. Filmin yönetmen koltuğunda The Ring Virus ve Redeu-ai filmlerinden tanıdığımız Dong-bin Kim var. Senarist ise Yoga filminde […]

Siz ne düşünüyorsunuz?