The Secret of the Magic Gourd / Bao hu lu de mi mi

Çok eğlenceli bir Çin filmi Bao hu lu de mi mi. Aslında Çin filmi olduğunu, şimdi IMDB’de görünce öğrendim. Afişte, Çince yazıyor gerçi ama nedense filmi Çin filmi olduğuna pek inanasım gelmedi. Lakin bir gerçek ki, Film Çin filmi. Neyse bu kısımları geçiyorum.

Film çok eğlenceli ancak bir çocuk filmi. Baştan söylemeliyim ki fantastik çocuk filmlerini sevmeyen yetişkinler bu filmden pek bir şey beklemesinler. Aslında film onlara da kendini sevdirebilir. Film çocuklara ise iyi öğütler verebilecek, ders dolu eğlenceli.

Filmde CGI kullanılmış. Bazı yerlerde animasyonlar göze çok batıyor ama sonuçta bu bir çocuk filmi daha da önemlisi fantastik bir film. Tabi çocuk oyuncunun performansını da göz ardı etmemek lazım. Bütün filmi tek başına götürüyor. Her duyguyu başarılı bir şekilde yüzünde görebiliyoruz. Sevimli ve sempatikte olması cabası.

Wang Bao, yedi – sekiz yaşında Pekin’de kardeşi ve büyük annesi ile birlikte yaşayan bir çocuktur. Wang Bao her öğrenci gibi, ders çalışmayı sevmeyen, her şeyin kolayca olmasını isteyen birisidir. Büyük annesinin, sihirli bal kabağı hikayesini dinleyerek büyümüştür. Hikayeye göre çocuklar akıllı uslu olurlarsa sihirli su kabağı ortaya çıkar ve onların istediklerini yaparmış.

Wang Bao boş zamanlarında balık tutmaktadır. Bir gün yine balık tutmak için okuldan çıkar ve göl kenarına gider. Wang Bao her ne kadar balık tutmayı sevse de bu zamana kadar tutamamıştır. Tabi arkadaşlarının da alay konusu olmuştur. Göl kenarında oltasını atmış balık vurmasını beklerken, oltası birden hareketlenir. Wang Bao balık diye oltaya asılır ancak büyük bir gürültü ile oltanın ucunda su kabağı görür. Bu büyük annesinin, bahsettiği, su kabağıdır. Üstüne üstlük, su kabağı ona istediği her şeyi dileme hakkı olduğu söyler.

Tabi bu sihirli su kabağı Wang Bao’nun tüm istediklerini yapmaya başlayınca, Wang Bao inanılmaz mutlu olur. Ancak su kabağının mantıklı bir hareketi yoktur. Yani yaptığı hiç bir şeyde mantık aramamaktadır. Her şeyin sonuna kadar gider. Tabi bu da filmin eğlenceli kısmı. Wang Bao sınavlardan kopya çekmesine kadar su kabağından yardım ister. Tabi bir yerde işler doğru yerde gidiyormuş gibi gözükse de sarpa sarar.

Çok eğlenceli bir film  Bao hu lu de mi mi. Boş vakitte sıkıntılı anlarda keyifle izlenebilir (sıkıntılı anda keyifle izlemek ne demekse, keyiflenerek yada keyifkenmeye başlayarak mı desem). İzlemekle pişman olmayacağınız, çocuklar için ise eğlendirici ve eğitici olacak bir film  Bao hu lu de mi mi.

Yönetmen: John ChuFrankie Chung

Senarist: Tianyi Zhang

Oyuncular:

Peisi Chen
Bao Hu Lu
Aaron Michael Drozin
John (ses)
Drake Johnston
Raymond (ses)
Ching Wan Lau
Magic Gourd (ses)
Gigi Leung
Miss Liu
Qilong Zhu
Wang Bao

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0496386/

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Secret_of_the_Magic_Gourd_(2007_film)

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?