Hors Satan

Yönetmen Bruno Dumont‘un son filmi Hors Satan. İKSV’nin sitesinde yazılanları okuyarak büyük bir beklenti ile filmi izlemeye başladım. Ancak beklentilerimin çok çok altında bir filmle karşılaştım. Eğer film hakkında yorumları okumadıysanız filmin anlatmak istediklerine dair pek bir şey anlamıyorsunuz. Sanıyorum ki yönetmen yaptığı işin eksik olduğunu gördükten sonra filmi bu şekilde açıklamaya çalışmış.

Film bir çeşit, The Green Mile, Kosmos devşirmesi olarak görülebilir. Ancak şifacımız bu kez biraz daha şiddet meraklısı kendi çapında bir tip. Tabi başkalarından hayat almasını filmin ilerleyen dakikalarında hayat vermesine bağladım ben. Ancak film hem konu hem de kurgu olarak, anlatmak istediğini anlatmakta başarısız.

Aynı şekilde oyunculuklar ve karakter seçimleri de başarısız. Eğer boş bir ekranda diyalogsuz dakikalarca sabit bir şeyi izleyerek çeşitli fikirler üreteceksek bu film bunun için bire bir. Aksi taktirde filmin son yirmi dakikasına kadar hiç bir şey anlamıyorsunuz. Sadece oyuncularla birlikte, dağ, deniz görüntülerini izliyorsunuz. Son yirmi dakikada ise alıştığımız bu filme biraz aksiyon geliyor. Tabi filmde kendi çapında bir aksiyon yaşıyorsunuz.

Ben tanıtımında olduğu gibi, filmden din üzerine avangart bir inceleme görmedim. Ana karakter yaptığı eylemin din ile ilgisi olabileceğini kesinlikle bize hissettiremiyor. Eğer biz bir bakışta her şeyi anlayacaksak, aslında filme hiç gerek yok. Zaten filmin bir yerine kadar, filmde yapılan eylemlere anlam yüklemekte zorlanıyorsunuz. Kadınla sevişmesi ve ölmüş kızı canlandırması ve kasabayı terk etmesi. Filmi özetleyen kısım. Aslında tüm bu anlatılacaklar için, 110 dakikalık bir süreye hiç gerek yok. Bu durum sadece 15 – 20 dakikalık bir kıza filmle rahatlıkla anlatılabilirdi. Biz de izleyici olarak dere tepe izlemek zorunda kalmazdık.

Film Fransa’nın kuzey-batısında bulunan Côte d’Opale sahillerinde geçiyor.Sert rüzgarlar, bataklıklar, sazlıklarla dolu bir yerde bir adam ormanda bir barakada yaşamaktadır. Ortalıkta adamın şifacı olduğuna dair söylentiler vardır. Adam ise sadece bir kızla takılmaktadır. Kızın koruyucu meleğiymiş gibi yanında dolaşır. Hatta onu korumak için kızın üvey babasını bile öldürür. Kız ise karşılığında ona sabahları sandviç hazırlamaktadır. Adam kıza karşı ters bir harekette davrana kişileri sorgusuz sualsiz öldüresiye dövmektedir.  Günün birinde ise kız ölü bulunur.

Anlatımı dili oldukça sıkıcı bir film Hors Satan. Aynı içeriğe sahip onlarca filmi daha şevk ile izleyebilirsiniz. Uzun süresi, anlamsız uzun sahneleri, boş diyalogları, kalitesiz ses ve görüntüsü ile ben filmde beklediğimi bulmadım. Filmden anlamı cımbızla çıkarıyorsunuz. Uzun ve uzak çekimler olduğundan filmde üst mikrofonu kullanılmış, bu da gereksiz nefes ve hışırtılarla bir zaten zorla kilitlenilen filmden kopmalara sebep oluyor ve bir süre sonra sinir bozmaya başlıyor. Kısacası, tanıtımlarında anlatmak istediğini anlatamayan, zor ve gereksiz bir film.

Yönetmen – Senaryo: Bruno Dumont

Oyuncular:

David Dewaele
Adam
Alexandra Lemâtre
Kız
Christophe Bon
Bekçi
Juliette Bacquet
Kız
Aurore Broutin
La routarde
Sonia Barthélémy
La mère de la gamine

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1666168/

http://film.iksv.org/tr/film/388

Yorumlar

“Hors Satan” için bir yanıt

  1. […] münü bir dizi. Dizinin senaristi ve yönetmeni ise 31. İstanbul Film Festivali‘nde de Hors Satan filmini izlediğimiz Bruno […]

Siz ne düşünüyorsunuz?