Oblivion

Bir çok iyi bilim kurgu filminin karışımı bir film Oblivion. Yönetmen koltuğunda  var. Kendisini TRON: Legacy filminden tanıyoruz. Yine karşımıza bir bilim kurgu ile çıkıyor. Bu film bir çizgi roman uyarlaması ve çizgi romanın sahibi de yönetmenin ta kendisi. Yönetmenin ikinci filmi. Bütçe ve görsellik olarakta fena filmler çıkarmadığını söylemeliyim.

Ancak ben filmin baş rol oyuncusu olan ‘un neden genelde bilim kurgu ve aksiyon filmlerinde tercih edildiğini merak eder durumdayım. Filmde en çok taktığım noktalardan biri de Tom Cruise oldu. Olmamış gitmemiş filme. Eski albenisini yitirdi artık ve bence bu karaktere de oturmamış. Yani bir Adem ile Havva olacaksa bunun ademi Tom Cruise olmamalı bence.

Filmin her saniyesi klişe. Her bir görüntünün altında bir başka filmden esintiler yakalayabiliyorsunuz. Aslında iyi denebilecek bir hikaye var elimizde. Çizgi romanda Kosinski nasıl düşündü nasıl kotardı bilmiyorum ama bu film başından sonuna soru işaretleri oluşturan ve hiç bir şeye yanıt vermeyen bir film. Kendi soruları bile havada kalıyor filmde.

Belli bir temele oturtulmamış. Filmin amacı nedir pek belli değil yada bize vermek istediği. Tamam bilim kurgu olsun aksiyon olsun gelip geçsin film bundan ibaret. Zaten ilk dakikalarda ana karakterin konuşmaya başlamasıyla ne olup bittiğini anlıyoruz. Bir şeyler olacağının sinyali veriliyor ve beklemeye geçiyoruz. Ama bir yerde görüyoruz ki bu bekleyişler nafile.

Hafızasının silindiğinden bahseden ana karakterimiz Jack daha ilk dakikadan hafızasını arayan veya bulacakmış gibi bir profil çıkartıyor kaşımıza. Aslında hikaye belli kurgu belli önemli olan işlemek ancak bunu film öyle karıştırarak yapıyor ki sonunda kendisi bile toparlayamıyor.

Yıl 2074 dünya uzaylılar tarafından saldırıya uğramıştır. Dünyalılar uzaylıları geri püskürtmüş savaşı kazanmışlardır ancak kullandıkları nükleer silahlar dünyayı yaşanmaz hale getirmiştir. Bunun üzerine uzayda dünyaya yakın bir yerde insanların yaşayabileceği Tet adında bir gemi kurmuşlardır. Dünyada ise bazı uzaylılar hala bulunmaktadır ve onları öldürmek içinde özel araçlar yapılmıştır.

Bu araçların bakım ve onarımını yapan dünyada iki kişi vardır bunlar Victoria ve Jack’tir. Jack teknisyendir Victoria ise onun Tet ile koordinasyonunu sağlayan asistandır. İkisi aynı zamanda  bir ilişkide yaşamaktadırlar. Dünyaya dönmelerine kısa bir süre kalmıştır. Jack dünyaya bağlı biridir ve pek dönmek istemez. Döndüklerinde hafızaları silinecek ve hayatlarına devam edeceklerdir. Jack rüyalarında bir kadını görmeye başlar. Eski dünyadadır ve bir kadınla buluşur ancak kadını hatırlamaz.

Dünya üzerine indiği zaman ise kendine göl kenarında bir yer yapmıştır. Bulduğu plakları, kitapları buraya getirmiş arada sırada zaman geçirmektedir. Tabi bunu Victoria’dan gizli yapar. Dünya üzerinde bazı bölgelerde bulunmaktadır, diğer bölgelerde ise radyasyon vardır. Jack bir gün savaş gemisinin tamiri sırasında uzaylılarla karşılaşır. Uzaylılar onu öldürmeye çalışmazlar. Ancak bir gün dünyada yine gezerken gök yüzünden bir şeylerin düştüğünü görür oraya gittiğindeyse bu kişilerin insan olduğunu fark eder. Bu sırada onardığı makineler bu insanları öldürmeye başlar ve kapsüllerin birinin içinde rüyalarında gördüğü kadını görür. Onu kurtarır ve Victoria’ya taşır.

Jack’in kafası karışmıştır. Victoria sorun çıkartır. Jack’in bulduğu kadın Julia ona kocası olduğunu söylemiştir. İkisi birlikte dünyaya araştırma yapmaya Victoria’dan izinsiz giderler ve burada uzaylılara yakalanırlar. Aslında uzaylı sandıkları kişiler insanlardır. Tet tarafından istenmeyen insanlar ve bu esnada Jack bir klon olduğunu öğrenir.

Film bir çok filmden esinlenmiş gibi gözükse de aslında kendi içinde tutarsızlığını yenip soru işaretlerine fazla yer vermeseydi daha iyi olurdu. Aslında eksikleri tamamlamak için bir bölüm daha çekilebilir. Tüm bu olumsuzluklarla beraber ben mekan ve ulaşım araçları tasarımlarını çok beğendim. Aynı şekilde filmin müzikleri de çok başarılıydı.  Film öylesine izlemek için bire bir. Fazla kafa yormamak ve sadece bakmak lazım. Akılda kalıcı bir film değil yani.

Yönetmen: 

Senaryo:  (çizgi roman),  

Oyuncular:

Jack
Beech
Julia
Victoria
Sykes
Sally
Kara

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1483013/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: